Motor yatak sarması maliyeti

Araçlarda irili ufaklı çok sayıda sorun yaşanabilir. Bunların bazıları önemsiz bazıları da hem aracın çalışma durumunu durdurması hem de yüksek maliyeti nedeniyle çok dikkatli olunması gereken sorunlardır. Bunlardan birisi aracın motorunun yatak sarmasıdır. Öncelikle bu sorunu ne olduğu ardından maliyeti hakkında bilgi verelim.

Motorun içerisinde bulunan pistonların içinde bulunduğu pürüzsüz olması gereken yuvarlak ve derin kısımlar bulunur. Bu kısımlara yatak denilmektedir. Pistonlar burada benzin, hava ve elektrik ile birlikte aracın ihtiyacı olan enerjiyi üretir.

Burada bir sorun yaşanırsa hemen tamiri yapılmalıdır. Araç bu şekilde kullanılırsa büyük ihtimal ile başınıza daha büyük sorunlar gelmesi kaçınılmazdır. O nedenle dikkatli bir şekilde hareket edilmesi şarttır.

Bu sorunun temel yaşanma nedeni aracın yağ ve su eksikliğinden aşırı ısınmasıdır. Motorun aşırı derecede sıcaklığa ulaşması da yatağın tahribatına neden olur. Yapmanız gereken bir çekici yardımı ile aracınızı gerekli yere götürmek olacaktır.

Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız aracınızın suyunu ve yağını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Su motorun soğutma işlemini yaparken, yağ ise pistonların aşırı sürtünmeden dolayı ısınmasının önüne geçmek için kullanılır. İlk olarak yağ lambasının yanması bu olayın gerçekleşeceğine dair size verilen bir işarettir. İkinci bir durum ise motorun sesinde takırtıların eklenmesidir. Bunu mutlaka her kullanıcı kolayca fark edecektir.

Yatak sarma maliyeti

Aracın marka ve modeline göre tamiratı için istenilen ücrette farklılık gösterir. Çünkü her aracın parçalarının aynı fiyatta olmadığını hepimiz biliyoruz. Bir aracın günümüze yatak sarma maliyeti 2 bin TL ile 10 bin TL arasında değişebilir. Bu ne zaman fark edildiğine ve ne kadar süre bu şekilde kullanıldığına göre de değişebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Motor yatak sarması maliyeti (4 Yorum)

  1. 2004 renault kango karter delindi yağı bosalttı arac 700 800 metre daha gitti sonra durdurduk musait bir yere cekince arac calismadi yatak sarmismidir

  2. 2004 model kango motor karterini vurduk yağı boşalttı 700 800 metre gittik mecbur kaldik arac sonra mars bile basmadi yatak sarmismidir