Motor Arıza Lambası Neden Yanar

Otomobillerin ön panelinde otomobil kullanıcılarını bilgilendirmek veya uyarmak amaçlı göstergeler bulunmaktadır. Bu göstergeler kimi zaman bir hata sonucu kimi zaman da farların yanmakta olduğunu veya bir sistemin devreye girdiğini haber vermek amaçlı yanabilmektedir. Bu göstergeler içinde önemli bir gösterge olan motor arıza lambası da bulunmaktadır. Bu göstergenin adı aynı zamanda “Check” olarakta geçmektedir.

Motor arıza göstergesinin yanmasının sebebi bazen küçük bir arızanın habercisi olabilmektedir, bazende daha büyük ve tehlikeli bir arızanın habercisi olabilmektedir. Arızanın küçük veya büyük olduğunu anlayabilmek için motor arıza lambasının yanmasına sebep olan hatayı bilmemiz gerekmektedir. Motor arıza lambasının yanmasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Motor Arıza Lambası Neden Yanar

1.      Araç bakımlarının düzenli yapılmaması:

Araçların belirli kilometrelerinde yaptırılması gereken önemli bakımların zamanında yaptırılmaması motor arıza lambasının yanmasına sebep olabilmektedir.

2.      Aracın egzoz sistemindeki arızalar:

Egzoz atım sisteminde problem meydana geldiği zaman aracın sistemi yakılan yakıtın kalitesini kontrol edememektedir ve lambada sensörü ile katalitik konvektör arızalarını vermektedir. Bu arızalar motor arıza lambasının yanmasına sebep olabilmektedirler.

3.      Yakıt sisteminde oluşan arızalar:

Araçlarda bulunan yakıt filtreleri bir süre sonra tıkanabilmektedirler. Yakıt filtreleri tıkandığında belli sorunlara neden olmakla birlikte motor arıza lambasının yanmasına da sebep olabilmektedir.

4.      Araçta LPG takılı olması:

Araçlar fabrika çıkışlı olarak hangi yakıtı kullanıyorsa o yakıta göre ayarlanmış sistemlere sahip olmaktadırlar. Eğer sonradan eklenen farklı bir sistem ve farklı bir yakıt olursa bu aracın sistemini etkileyebilmektedir. LPG sistemi de aracı bu şekilde etkileyerek motor arıza lambasının yanmasına sebep olabilmektedir.

Yukarıdaki sebeplerin hangisinin motor arıza lambasını yaktığını anlayabilmemiz için yetkili bir servise götürerek aracımızı bilgisayara bağlatmalı ve motor arıza lambasını yakan hata koduna bakarak ve net sebebini öğrenerek tamir ettirmemiz gerekmektedir.

Bu makalede motor arıza lambası neden yanar konusu işlendi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın