" />

Mazot Pompası Arızası Belirtileri

Mazot pompası sadece dizel araçlarda bulunan bir yakıt sistemidir. Benzinli veya LPG’li araçlarda benzin pompası sistemi bulunur. Yakıt pompalarında çok farklı sorunlar görülebilir. Dizel motoru bulunan arabalarda sorunların oluşmasını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler mutlaka araştırılıp sebepleri öğrenilmelidir.

Mazot pompası arızası kesinlikle ihmal edilmemesi gereken, oldukça önemli bir arızadır. Yakıt pompası dizel araçların bir nevi kalbidir. Bu yüzden mazot pompası arızası dizel araçlar için kritik bir durumdur. Tüketilen yakıt kalitesi mazot pompası arızasıyla karşı karşıya gelmemek için önemli bir role sahiptir. Bunun sebebi yakıt sistemi parçalarının sadece yakıt ile yağlanmasıdır. Yakıt, sistemi iyi yağlayamadığında sürtünen parçalar aşınır ve sistem performansını kaybeder. Yakıt sistemi arızası yani aslında mazot pompası arızasının birden çok belirtisi vardır. Bu belirtiler motorun çalışmaması, motorun geç çalışması, motor yükü arttığında arıza ışığının yanması ve motorun acil işletim moduna girmesi ve son olarak performans veya duman problemlerinin ortaya çıkmasıdır.

Mazot pompası sorunlarının belirtisi birden çok olduğu gibi, bu arızalara neden olan bir çok etken vardır. Enjektörlerin veya basınç regülatörünün hidrolik karakteristiklerinin bozulması, Yakıt pompasının sınırının düşmesi ve enjektör iğne deliklerinde bulunan deformasyonlar sorunlara neden olan bazı sebeplerdendir. Mazot pompası arızası olmaması için alınacak önlemlerden bir tanesi ve belki en önemlisi depoda az miktarda yakıt ile dolaşmamaktır.

Eğer sürücü depoda az miktarda yakıtla dolaşırsa bu yakıtın genel sıcaklığı yükselecektir ve bu da sorunlara neden olacaktır. Aynı zamanda bu sayede aracın verimi de düşmektedir. Mazot pompası arızası olmaması için gerekli önlemler alınmalıdır ve mazot pompası arızası ile karşılaşıldığında arıza kesinlikle ihlal edilmemelidir. Yakıt sistemi, dizel araçlar için oldukça önemli bir sistemdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Mazot Pompası Arızası Belirtileri (1 Yorum)

  1. Clio 2 dizel araç sabahları çalışmıyor mazotu geri çekiyor nedeni ne olabilir mazot filtresi ni değiştiririm