" />

Fırın rezistans arızası nasıl anlaşılır

Rezistans, devreye girdiğinde belli bir miktar direnç oluşturan metal bazlı maddelerden imal edilmiş bir parçadır. Fırında istenen sıcaklığı üretmek için istikrarlı bir direnç sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Her fırının rezistansının direnci aynı değildir. Fırınlardaki rezistans dirençleri genelde 20 ila 40 ohm arasında olmaktadır. Arıza olduğunda veya kaçak yaptığında rezistansın direnci düşer.

Fırın rezistansı neden arıza yapar ?

Ömrünün dolması veya fırının bir yere çarpması neticesinde iç direnç kablosu koparsa devre açık hale gelir ve direnç oluşmaz.

Rezistans kablosu ile dış kaplama arasındaki izalosyon bozulursa iç rezistans kablosu dış kılıfla temas ederek kısa devre yapabilir. Bu da dış kaplamayı eritir.

Fırının markası kalitesi ise yani rezistans ve ilgili parçalar kaliteli malzemeden üretildiyse rezistans arızası verme ihtimali daha düşük olmaktadır.

Fırın rezistans arızası nasıl anlaşılır ?

Fırının rezistansının arızalandığının en önemli işareti fırının ısıtmamasıdır. Fırın ısıtmıyorsa öncelikle fanın devrede olduğundan ve ısı derecesinin ayarlanmış olduğundan emin olunuz.

Fırın ısıtmıyorsa bunun rezistans arızası dışında sebepleri de vardır. Örneğin termostat bozulmuş olabilir, devre kesici arızalanmış olabilir, fan motoru arızalanmış olabilir  veya başka bir soruna bağlı olarak fırın ısıtmıyor olabilir. Yani fırın ısıtmıyorsa direk olarak rezistans arızalıdır demek doğru olmayacaktır.

Arızanın rezistans kaynaklı olup olmadığını anlamak için rezistans direnci ölçülür. Rezistans uçları ile şase arasında yüksek omaj var ise rezistansta bir sorun var demektir.

Bu ölçümü rezistansı sökerek rezistans satan bir yere götürüp satıcı kişiye rica ederek yaptırabilirsiniz. Veya eve usta çağırdığınızda ölçümü o yapacaktır.

Bazı fırınlarda birden fazla rezistans vardır. Özellikle de endüstriyel fırınlarda rezistans arızasının tespiti ekstra uzmanlık gerektirir.

Eğer elektrikli aletler konusunda fazla bilgili değilseniz bu tür arızaları tespit ve tamir işlerini profesyonellere bırakmanızı tavsiye ederim. Fırındaki rezistans arızasını tespit etmek için fırına el atacaksanız öncelikle elektriği kesmeniz gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın