" />

Marş basıyor araba çalışmıyor

Bir araçta marş basıyor ama araba çalışmıyorsa bu neden olur arızanın kaynağı neler olabilir ?

Marşın basmasında bir sorun olmamasına rağmen motor çalışmıyorsa, geç çalışıyorsa veya araç sık sık stop ediyorsa böyle bir sorunun neden oluştuğunu öğrenmek çok bilinmeyenli denklem çözmek gibidir. Böyle bir şey başınıza geldiğinde gene gene marşa basarsanız marş motoruna zarar verirsiniz. Birkaç kere aynı sorunu yaşayınca marşa basmakta inat etmeyip aracı tamirciye götürmeniz gerekir.

Aracınızı tamirciye götürdüğünüzde deneme yanılma yoluyla parçaları kontrol ederek ve değiştirerek hatanın sebebi bulunmaya çalışılır. Bu araç sahibi için gerekli gereksiz bolca parça ve işçilik masrafı anlamına gelir.

Deneme yanılma yönteminin hatanın en olası yerinden başlatılması zaman ve para tasarrufu anlamına gelmektedir.

Marş basıyor araç çalışmıyor neden

Böyle bir hata şu üç sistemden birinde meydana gelen sorun nedeniyle oluşur:

  • Ateşleme sistemi
  • Yakıt sistemi
  • İmmobilizer sistemi

Ateşleme bobini

Her bujinin tepesinde kendi ateşleme bobini vardır. Ateşleme bobini 30 bin voltluk gerilim üreterek bujilerde kıvılcım oluşmasını sağlar. Ateşleme bobinlerinden biri veya birkaç bozuk ise marş basıyor araba çalışmıyor sorunu yaşanabilir.

Buji

Ateşleme bobininden gelen elektrik akımı buji ile bir kıvılcıma dönüşür ve buji kablosu ile silindire giderek ateşlemeyi sağlar. Bujilerde bir arıza var ise veya buji kablolarında bir temassızlık var ise marş basmasına rağmen motor çalışmaz.

Krank sensörü

Krank sensörünün işlevlerinden bir kaçı ateşleme zamanlaması ve ateşleme avansının belirlenmesi, yakıt enjeksiyon başlangıcı ve yakıt püskürtme sürelerinin belirlenmesidir. Motorla ilgili ayarlamalarda bu sensörden gelen bilgiler kullanılır. Marş basıyor araba çalışmıyorsa bu parça kontrol edilmelidir.

PCM

Powertrain Control Module kelimelerinin kısaltılmasıyla PCM diye isimlendirilen şey çok katmanlı bir devre kartı üzerinde tasarlanmış elektroniklerden oluşur. Bu arabanın motorunun beynidir. Ateşleme zamanlaması, uygun yakıt miktarının belirlenmesi, motor devrinin ayarlanması gibi işlevleri vardır.

İmmobilizer sistemi

Kontak anahtarıyla, motor sistemine yerleştirilen parçalarının birbiriyle eşleşmesi üzerine kurulu bir sistemdir.

Marş basıyor araba çalışmıyorsa anahtar bozuk veya pili azalmış olabilir, kontak yatağında bir temassızlık olabilir veya immobilizer sistemi ile alakalı başka bir sorun olabilir.

Marş motoru

Marş motoru kontağın çevrilmesiyle birlikte aküden çektiği elektrik ile motorun ilk hareketini sağlar. Marş motorunun gücü zayıflamış olabilir veya marş motoru ile alakalı başka bir sorun olabilir.

Akü

Ateşleme sistemindeki arızaları kontrole aküden başlanır. Sorun aküde de olabilir, bağlantı kablolarında da olabilir, şarj dinamosunda da olabilir.

Yakıt pompası

Ateşleme sisteminde bir sorun yok ise yakıt sistemine bakılır. Yakıt pompasındaki bir arıza marş basıyor araba çalışmıyor şeklinde bir soruna neden olur.

Sorun yakıt pompası rölesi veya sigortası kaynaklı da olabilir.

Yakıt filtresinin tıkanması

Kötü yakıt kullandıysanız veya zamana bağlı olarak yakıt filtresi tıkanmış olabilir.

Enjektör arızası

Enjektör yakıt pompasından gelen yakıtın miktarını hassas şekilde ayarlayarak emme sübapının arkasına püskürtür. Enjektörle ilgili bir arıza olabilir.

Triger kayışı/zinciri

Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi ekzantrik mili ve/veya millerine ileterek supapların açılıp kapanmasına olanak sağlayan bir parçadır.

Triger kayışı kaymışsa, gevşemişse veya bu parça ile alakalı bir sorun oluştuysa marş basıyor araba çalışmıyor sorunu olabilir.

Marş basıyor araba çalışmıyor sorunu nasıl çözülür

İlk kontrol edilecek husus ateşlemenin yapılıp yapılmadığıdır. Bujiler, buji kabloları, ateşleme bobinleri kontrol edilir. Ateşlemede bir sorun yok ise triger kayışı kontrol edilir.Orada da bir sorun yok ise yakıt pompası ve bağlantılı kısımlara bakılır. Hala sorun tespit edilemediyse krank sensörüne bakılır.

Sorun üç yerden birindedir.Ya ateşleme sisteminde bir sorun vardır, ya yakıtın sıkıştırılmasında bir sorun vardır veya yakıt sisteminde bir sorun vardır. Deneyerek ve araştırarak bulunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın