" />

Krank sensörü arızası nasıl anlaşılır

Bu parçanın araç içerisinde yapmış olduğu görev çok kritiktir. Anlık olarak birinci silindirdeki tüm gelişmeleri, bulunduğu pozisyonu arabanın beynine bildirmektedir. Bu sayede araç olması gereken konumda yoluna devam etmektedir. Bu araç göstergelerinde motor devrinin gösterildiği yerin görevini tam anlamı ile yapmasına yardımcı olur.

Eğer aracınız devir saati bozulursa büyük ihtimal ile bu sensor de yaşanan bir arıza yüzünden yaşanmaktadır. Bu sensorun yolladığı veriler ile devir göstergesi yükselir ve motorun kaç devirde çalıştığını anlarız. Bu sayede araçta vites geçişini gerçekleştirerek motorun gücünü arttırmasına yardımcı olur. Ayrıca bu parçanın farklı isimleri de vardır. Bunlar motor devir sensörü, krank mili pozisyon sensörü, üst ölü nokta sensörü gibi isimlerdir.

Krank mili sensor arızası

Bu parçanın arızalandığını anlamak için farklı yollar izlenir. Bunlarda ne bilineni eğer krank mili sensoru arızalanırsa araç hiçbir şekilde çalışmaz. Yani yapması gereken görevi yerine getirmek için çalıştırmanız imkansızdır. Ayrıca bazı model araçlarda devir saati 2000 üzerine çıkmaz. Bu da sensor arızası nedeniyle olmaktadır. Bu parçanın bulunduğu yer motor içerisinde silindirlere yakın bir noktadır. Küçük bir parçadır ve genelde insanlar bunun ne işe yaradıkları bilmezler. Ancak dediğimiz gibi motor için çok önemli bir parçadır.

Sensor arızalandığı yapılması gereken ilk iş bağlantıyı gerçekleştiren kabloların kontrol edilmesidir. Kablolar çıkmış ya da gevşemiş olabilir. Burası kontrol edilirken sorunlar düzeltilmedir. Eğer sorun burada değilse bağlantının yapıldığı soket de kontrol edilmelidir. Bunlarla birlikte bağlantı kabloların kopması durumu yaşanabilir. Ya da araçta kısa devreler gerçekleşebilir. Ayrıca motorda bağlantı kablolarının yağ ve kir ile kaplanması halinde sensor görevini yerine getirmeyebilir. Bunlar kontrol edilerek tamiri gerçekleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Krank sensörü arızası nasıl anlaşılır (2 Yorum)

  1. Benim aracım 1998 model 1.6 Opel Astra g kasa bu araç iki gün önce Sabah çalıştı 20 metre hareket etmeden stop etti marşa basıyor fakat çalışmıyor tamirci çağırdım elektrik ci geldi bi sigorta değiştirdi ve arabaya takviye yaptı çalıştı akşama doğru yine aynı hata bu sefer sigorta da sıkıntı yok ateşleme bobini beyin kabloları ile oynayinca araç çalıştı diğer gün yine aynı kablolarla oynayinca çalışıyor elektrikçi kablolarda sıkıntı olmadığını söylüyor ve bilgisayar a da bağlandı bir arza göstermiyor sizce ben neye baktirmaliyim 3 gündür sanayide gitmedik usta kalmadı çözüm bulan yok ateşleme bobini mi beyin mi krank sensörü mü kesin bişey konusamiyorlar ve sonuca ulaşamıyoruz aracın nerede stop edeceğini bilemiyorum ve benzinde de lpg de de aynı sorunu yapıyor