" />

Jetta nerede üretiliyor

Jetta nerede üretiliyor ?

Otomotiv sektörünün en güçlü firmalarından biri olan Volkswagen serüvenine tam 90 yıl önce bir mayıs ayında başlamıştır. Almancada “Halkın Araması” manasına gelen anlamıyla halen otomobil üreticileri arasında ilk 5 yaralan bir firmadır. Otomobil üreticisi olarak Volkswagen bünyesinde birçok markayı da barındırmaktadır.

Kendi firması başta olmak üzere Volkswagen ticari araç, Scania, Seat, Skoda, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini ve Bugatti gibi isimleri bilinen, dünya üzerinde milyonlarca araç satışına sahip olan markalardan oluşmaktadır.

Firmanın sahip olduğu araç firmalarının yanı sıra kendi markası adı altında onlarca araç modeline sahiptir. Birçok modelinin üretimi çok eskilere dayanan markanın gelenekçi bir tutum sergilediğini söylemek gerekir.

Tutuculuğunu gördüğümüz modellerden biri de 1979 yılında ilk üretimine başladığı ara ara üretimini durdurduğu ama bir türlü kendisinden vazgeçmediği Jetta modeli bunlardan yalnızca biridir. VW Jetta 6. nesliyle halen aramızda olan bir otomobil olup ayrıca üretimi artık milyonları çoktan aşmış bir durumdadır.

Jetta nerede üretiliyor

VW Golf modelinin sedanı niteliğinde üretilmeye başlanan Jetta kompakt bir sedan olarak geçmektedir. C segmentine sahip sedan bir otomobil olarak VW Jetta, markanın dünya üzerinden halen üretimde bulunan 16 fabrikasından sadece birinde üretilmektedir. VW’nin sahip olduğu 12 fabrika Avrupa ülkelerinde olup 4 tanesi Avrupa dışındadır.

Jetta modeli de kıta dışındaki Volkswagen fabrikalarından biri olan Meksika’daki Puebla şehrinde üretilmekte olup tüm dünyaya satışı sunulmaktadır. Dünya genelinde birçok markanın dizel üretimine sınırlama getirmesiyle başlayan furyaya ilk eşlik eden markalardan biri de VW’dir. Markanın en güçlü araçlarından biri olan

Jetta modelinde şu an itibariyle sadece benzinli modeli üretilen araçta 1.2 TSI 105 HP ve 1.4 TSI 125 HP ve 150 HP güce sahip benzinli modelleri bulunmaktadır. Bu modellerin 1.4 TSI olanlarında DSG otomatik şanzıman standart olarak sunulurken 1.2 TSI motorda opsiyonlu olarak satışa sunulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın