" />

immobilizer ne işe yarar

Son model araçların hepsinde olan bir sistemdir. İmmobilizer’ın araçlara konulma nedeni araçların çalışma ihtimaline karşı daha korunaklı bir hale gelmesidir. Sistemi anlattığımızda yaptığın işi sizlerde anlayacak ve anlatmak istediğimizi anlayacaksınız.

Bu sistem iki parçadan oluşmaktadır. Parçanın birisi araç anahtarının içinde bulunur. Bu kısma verici diyebiliriz. Diğer parçası kontağın bulunduğu bölümde bulunmaktadır. Buraya da alıcı diyebiliriz. İki parçada özel şifrelemeler bulunmaktadır.

Bu şifrenin bir kısmı vericide bir kısmı alıcıda olacak şekilde yerleştirilmiştir. Ve araç anahtarı kontağa yerleştirildiğinde ikiye ayrılan şifre birbirini tamamlayarak motorun içerisinde bulunan özel bir sistem motorun çalışmasında hiçbir şey olmadığına kanaat getirecektir. Söylemiş olduğumuz gibi bu aracı çalınmalara karşı koruyan bir sistemdir.

immobilizer ne işe yarar

Eğer araç anahtarının içinde ki çipi algılayamazsa bu sistem devrelerin çalışmasına izin vermeyerek aracın çalışmasına izin vermeyecektir. Bu sistemde araç motorun içinde bulunan özel bir parça şifrenin tamamladığını anladığında yakıt pompasına ve ateşleme sistemine görevlerini yerine getirme emrini gönderecektir.

Bu sistemin içinde bulunduğu araçlara hiçbir şekilde düz kontak yapılamaz. Ya da aracınızın kontağına uysa da farklı bir anahtar ile çalışmasına izin vermez. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta araç anahtarınızı dikkatli bir şekilde kullanmak olmalıdır. Çünkü hassas bir devreye sahip olan bu parça düşmelerde bozulabiliyor. Ve aracın kendi anahtarı dahi olsa alıcı vericiyi algılayamadığı için araç çalışmayacaktır.

Ayrıca anahtar kontağa girdiğinde çalışan bu sistem anahtar kontaktan çıktıktan hemen sonra devre dışı kalmaz. Tekrar kontağa basılacağı düşünülerek yapılan ayar ile sistem 20 saniye daha açık bir konumda kalacaktır. Bu önemli bir sistem olsa da aracın korunaklı bir durumda kalması için sadece bu sisteme güvenmeniz yeterli değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın