" />

İmmobilizer iptali nasıl yapılır ?

İmmobilizer sistemleri özellikle son model araçlarda araçların çalışmaya karşı korunması ve kendi anahtarından başka hiçbir şeyin onu çalıştırılmaması için konulmaktadır. Bu bir güvenlik önlemi olarak görülse de bazen kullanıcılar araçlarından bu sistemin iptalini istemektedir. Tabi bunun başlıca nedeni sistemin bozulması ve aracın hiçbir şekilde çalışmamasıdır.

Bu durumdan bıkan bir çok immobilizer’lı araç kullanıcı sistemin devre dışı bırakılmasını istemektedir. Fabrikadan bu şekilde çıkan araçlarda bunun iptali mümkün müdür diye sorduğunuzu biliyoruz. Cevabınız evet olacaktır. Eğer isterseniz bu sistemi iptal ettirme şansına sahipsiniz. Ancak öncelikle bunu tavsiye etmediğimizi söylemeliyiz. Özellikle aracınızın garantisi varsa ve garantiden çıkmasını istemiyorsanız bunu kesinlikle yaptırmayın.

İmmobilizer sistemi devre dışı bırakma

Bu sistemde aracın kontrol kısmında özel olarak yerleştirilen bir parça ile araç anahtarının üzerinde ki verici birleşmesi mantığı ile çalışmaktadır. Bu ikisi aynı hizada karşı karşıya gelmezse aracın kontağı dönmeyecek ve araç hiçbir koşulda çalışmayacaktır. Bunun iptali için yapılması gerekenleri özel ustalara yaptırabilirsiniz.

İptali için öncelikle immobilizer sisteminin bulunduğu araç anahtarının açmanız gerekiyor. İçinde bu sistemin çalışmasına yardımcı olan devreyi zarar vermeden çıkaracaksınız. Bu çipe benzer yapının içinde araç içinde bulunan alıcıya gönderilecek kodun şifresi bulunmaktadır. Ardından kontağın içine gelen elektriği dolaylı yoldan değil direkt olarak bağlanılması gerekiyor.

Bu iki işlemi de dikkatli bir şekilde yapmanızın ardından aracınızın kontağına uyan her anahtar ile aracınız çalışacaktır. Güvenlik açısından büyük bir sıkıntı olduğunu tekrar değinmeliyiz. Bu işlemin bir başka yapılma nedeniyse yere düşen anahtarın içindeki çipin bozulması ve görevini yerine getirememesinden korkulmasıdır. Bunun için oto sanayilerde özel hizmet veren anahtar tamircileri bulunmaktadır. Onlardan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın