" />

Fren Müşürü Bozulursa Ne Olur

Fren müşürü, fren sensörü, fren şalteri, fren lambası gibi adlar ile de anılmaktadır ve görevi ise frene basıldığında bunu tespit eder ve kontağın kapatılarak aracın durması için elektrik aksamına sinyal gönderir bu şekilde aracın durması sağlanır. Araç kullanan kişilerin bilmesi gereken fren müşürü bozulursa ne olur bilgisidir. Fren müşürü arızalandığında aracın stop lambaları yanmaz. Bu şekilde fren müşürünün arıza yaptığı basit bir şekilde anlaşılabilir. Özellikle otomatik vitesli araçlarda fren müşürü çalışmadığında vites kutusu kilitlenir ve çalışmaz. Fren müşürü arızalandığında motorun performansı düşer yakıt tüketimi artar.

Fren Müşürü Neden Arızalanır?

Fren müşürü arızası olduğunda bunun mutlaka tamirinin yapılması gerekmektedir. Neden fren müşürü arızalanır denildiğinde de en sık görülen neden fren müşürünün yerinden çıkmaş olmasıdır. Bu durumda çalışmaz ya da yaylı bir sistemi olduğu için her zaman üstüne basılıyormuş gibi hisseder ve görevini yapamaz hale gelir. Fren müşürü fren pedalının altında bulunur ve yaylı sistemi ile frene basıldığında çalışmaya başlar. Yerinden çıktığında bağlı kablolar ve soketler çıkabilir ve bunların yerine takılması ile tekrar çalışmaya başlayacaktır. Eskime, paslanma gibi nedenler ile de fren müşürü arıza yapabilir. Fren müşürü arıza yaptığında araç kullanılmaya devam edilmemeli en kısa zamanda yetkili servise götürülerek tamirinin yapılması sağlanmalıdır.

Fren Müşürü Nasıl Değiştirilir?

Daha öncede belirttiğimiz gibi fren müşürü fren pedalının altındadır ve arıza yaptığında buradan tamirinin yapılması gerekmektedir. Arızanın fren müşürünün kendisinden mi yoksa bağlı olduğu kablolardan mı kaynaklandığı yeri açılarak incelenir. Eğer arıza bunlardan kaynaklanıyorsa bu parçalar fren müşüründen kaynaklanıyorsa fren müşürü değiştirilir. Gerekli testler yapıldıktan sonra da araç sahibine teslim edilir. Fren müşürü yerine doğru bir şekilde sabitlenmediğinde de görevini tam yapmayacağı için mutlaka ustası tarafından tamirinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hem kendinizin hem de trafikte olan diğer araçlar ve yayaların güvenliği için fren müşürü arızası olduğunda zaman kaybetmeden tamirinin yapılmasını sağlamalısınız. Aracın düzenli bakımlarının yapılması da çok önemlidir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın