" />

Difüzör Muayeneden Geçer mi

Difüzör kelime anlamı olarak dağıtıcıdır ve araçlarda kullanıldığında amacı havanın dağıtılması olmaktadır. Özellikle Formula 1 araçlarında kullanılan difüzör araçların arka kısmına yerleştirilir. Artık spor arabalarda sık olarak kullanılmaya başlanmıştır halindedir ve iki ayrı görevi bulunmaktadır. Birinci görevi olarak önden gelmekte olan havayı arka parçaya atar ve bu şekilde aracın yol tutuşunun güçlenmesini sağlamaktadır. İkinci görevi ise sürtünmeyi azaltmak ve aracın aldığı rüzgarın en kısa zamanda atılmasını sağlamaktır.  Aracın hızının azaltılmadan yol tutuşunun güçlendirilmesi ve elbette karşıdan gelen rüzgar nedeniyle hızının azalmamasını sağlayan difüzör muayeneden geçer mi sorusu çok fazla sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı olarak eğer aracınızı aldığınızda orijinal olarak difüzör olması halinde muayeneden geçeceği şeklinde verilmektedir.

Difüzör Takılan Araç Muayenesi

Sonradan araca takıldığında eğer çift egzoz olarak da adlandırılabilecek olan difüzör de iki eksoz da çalışıyorsa maalesef aracın muayeneden geçme ihtimali pek yoktur. Bunun sökülmesinden sonra aracınız muayeneden geçecektir. Aksesuar amaçlı olarak takılmış ve ikinci eksoz aktif olarak çalışmıyorsa şansınızı deneyebilirsiniz. Muayeneden geçme ihtimali yüksektir ama yine de muayene sırasında karşınızda ki kişinin bir çeşit insafına kalmış olursunuz. İsterse geçirir isterse geçirmez. Kusurlu olarak geçme ihtimali de bulunmaktadır. Orijinal olarak takılmış ise zaten bu konuda yapacağınız bir şey yoktur ve orijinal olduğu için geçecektir. Çift egsoz da çalışıyorsa çift susturucu olması şarttır. İki susturucu varsa yine aracın muayeneden geçme ihtimali bulunmaktadır.

Araçların Muayeneden Geçmeme Sebepleri

Muayene araçların trafikte tehlike oluşturmamaları için iki yılda bir geçmeleri gereken kontroldür. Bu muayene sırasında araçta bazı özellikler aranmaktadır. Modifiye edilmiş araçların muayeneden geçmesi sırasında bunun trafikte tehlike oluşturup oluşturmadığı kontrol edilir. Araçların muayeneden geçmesini önleyecek çok sayıda neden bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı hafif kusur sayılmaktadır ve hafif kusurlu araçlar muayeneden geçebilirler. Orijinal olmayan difüzör de aktif olması durumunda aracın muayeneden geçmesini önleyecektir. Trafikte kazaların önlenmesi için alınan önlemler gün geçtikçe arttırılmaktadır. Muayenesi yapılmamış ya da muayeneden geçmemiş araçların trafiğe çıkması yasaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın