" />

Çekme Belgeli Araç Satışı Nasıl Olur

İkinci el araç almayı düşünen kişilerin en çok ilgi gösterdiği araçlar olmaktadır. Bunun yanında akıllarda olan sorular da çekme belgeli araç satışı nasıl olur ve bu araç tekrar trafiğe çıktığında sorun olur mu olmaktadır. Çekme belgeli araç alacak kişilerin değişik bir işlem yapmasına gerek yoktur. Satış önce noterden yapılır ve daha sonra trafiğe gidilerek buradan tescili gerçekleştirilir. Bunun öncesinde ise aracın çekme belgesi olması ile trafiğe çıkma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Çekme belgeli aracın trafiğe tekrar çıkması için neler yapılması gerektiğini yazımızda belirtmekteyiz.

Çekme Belgeli Aracın Trafiğe Çıkması İçin Yapılması Gerekenler

Ağır hasar görmüş, uzun süre kullanılmayacağı belli olan ve bunun gibi nedenleri olan araçlar pul alınmaktan ve vergilerden kurtulmak için çekme belgesi çıkartmaktadırlar. Çekme belgesi çıkartılırken aracın tüm borçları ödendiği için yeniden trafiğe çıkması istendiğinde borcunun olmadığı görülecektir. Çekme belgesi olan ama satışı yapılacak aracın öncelikle tekrar trafiğe tescili gerekmektedir. Bunu yapmak için aracın trafik sigortası yaptırılmalı, muayenesi yaptırılmalı, aracın sahibinin bilgileri, kimlik fotokopisi gibi belgeler bir araya getirilir ve trafiğe başvurulur. Trafik bu işlemi kısa sürede onaylar ve aracın resmi satışı da gerçekleşebilir.  Çekme belgeli araçların tekrar trafiğe çıkmasında ve satın alınmasında bir sorun olmaz ama eğer araç daha önce büyük hasar almış ise tekrar satışı yapılmak istendiğinde sorun yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle araç satın almadan önce neden çekme belgesi alındığının araştırılması gerekmektedir.

Çekme Belgeli Araç Alınabilir mi?

Çekme belgeli aracın satışı yapılmasında bir sorun olmadığını belirttik. Bu nedenle daha uygun fiyatlı olması ile çekme belgeli araç satın alabilirsiniz. Satış işlemleri de aynı şekilde yapıldığından bunun için ayrı bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Çekme belgesi hurdaya ayırmaktan farklıdır. Hurdaya ayrılan araçlar bir daha trafiğe çıkamazlar. Çekme belgesinde ise durum farklıdır ve tekrar tescilinin yapılarak trafiğe çıkmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Çekme belgesi uzun süre kullanılmayacak araçlar için de çıkartılmaktadır ve bu şekilde vergi ödemek zorunda kalınmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın