" />

Dualogic Şanzıman Arızaları

Şanzımanlar araçlardan daha iyi bir sürüş keyfi alınması adına büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu amaçla birçok araç üreticisi modellerinde en çok bu konuya önem vermekte ve bu sayede müşterilerinin beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmektedirler. Genel olarak her otomobil üreticisi aynı şanzıman sistemlerini farklı isimleri ile kendi telif haklarınca kullanmaktadır. Bu şanzımanlardan bir tanesi de dualogic şanzımanlar olmaktadır.

Dualogic şanzımanlar, halk dilinde triptonic olarak bilinen şanzımanların bir başka firma tarafından kullanılan ismi olmaktadır. Çalışma prensibi olarak yine gerek manuel gerekse otomatik olarak kullanılabilmektedir. Bu amaçla manuel ve otomatik viteslerde görülebilecek arızaların hepsi dualogic şanzımanda çıkabilecek arızalar içinde geçerli olmaktadır.

Dualogic Şanzımanda Görülen Arızalar

Genel olarak kullanıcının isteğine bağlı olarak hem otomatik hem de manuel olarak kullanılabilme olanağını sunmakta olan dualogic şanzımanlarda en çok görülen arızalardan bir tanesi, mekanik aksanlarda meydana gelen aşınmalara bağlı olarak oluşan vuruntulu çalışma olmaktadır. Aynı şekilde vuruntulu çalışma yine hidrolik aksanlarda oluşan arızalardan kaynaklı olarak da gelişen bir problem olabilmektedir.

Yine hidrolik beyin ile otomatik kullanımının mümkün olduğu dualogic şanzımanlarda bu beynin bazı donanımsal ya da yazılımsal sorunlardan dolayı işlevselliğini kaybetmesinden dolayı yine şanzımanda bazı sorunların çıkması mümkün olmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi de aracın kalkış anında geriye kaçması durumu ya da düşük veya yüksek rölantide çalışması olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın