" />

EDC Şanzıman Arızaları

Otomotiv üreticileri her çıkardıkları modelde müşterilerinin talepleri doğrultusunda geliştirmeler yaparak bu modelleri üretmektedirler. Bu talepler genel olarak hız, konfor ve ekonomik yakıt tüketimi alanında olmaktadır. Genel olarak bu parametrelerin sağlanması adına araçlarda en etkili olan ünite şanzımanlar olmaktadır.

Üreticilerin daha hızlı ve daha ekonomik yakıt yakan araçların üretiminde ortaya çıkardıkları şanzıman tiplerinden birisi EDC şanzımanlar olmaktadır. Genel olarak çift kavrama şeklinde çalışma prensibine sahip olan bu şanzıman tiplerinde ne yazık ki bazı sorunlarında oluşabildiği gözlemlenmiştir.

EDC Şanzıman Arızaları Nelerdir?

Genel olarak EDC şanzımanlarında belirmekte olan hatalar belirli bir kilometre kullanımından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu hatalar şanzımanın kendisini kilitlemesi ya da aracın vuruntu yapması şeklinde seyir edebilmektedir. Aynı zamanda mekanik ya da hidrolik aksanlarda da oluşabilecek arızaların gözlemlenmesi yine bu şanzıman tiplerinde mümkün olabilmektedir.

Mekaniksel olan arızalar daha çok aşınmalardan kaynaklanmaktadır. Kavramaların ya da disklerin aşınmasından dolayı ortaya çıkan bu arızalar sonucu EDC şanzımanlar işlevlerini sağlıklı olarak yerine getirememektedirler. Aynı zamanda bu aşınmaların ileri boyutlara yükselmesi aracın diğer ünitelerinde de arızalara yol açması mümkün olabilmektedir.

Yine EDC şanzımana sahip olan araçlarda görülen arıza kaynaklarından bir tanesi hidrolik aksan ve beyinlerden kaynaklı olabilmektedir. Bu arızalar donanımsal ya da yazılımsal sorunlardan kaynaklı olabilmekte ve vites geçişlerinde birçok olumsuz duruma etki oluşturabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın