" />

cvt şanzıman sorunları

İlk defa CVT şanzıman sistemini kullanacak olanlar, cvt şanzıman sorunları hakkında bilgi sahibi olmak isteyecekler. Bu makaleyi bu yüzden yazdım.

Yazı başlığı “cvt şanzıman sorunları olsa da, bu sistem öyle çok da şikayet alan bir sistem değil. Kullanıcıların bir çoğu memnun. Yine de sistem hakkında bazılarının kafalarındaki tereddütleri dile getireceğim.

Bunlardan ilki genellikle scooterlerda kullanılan, gürültüsüz ve az yakıt sağlayan CVT aşnzıman sistemi otomobillerde kullanılırsa yüksek gücü kaldırabilir mi ?

Çünkü bu sistem öncelikli olarak, motorsikletlerde ve gücü az araçlarda kullanılıyor. Acaba hızlanmada veya yokuş yukarı giderken bir sorun olur mu gibi tereddütler var. CVT’den memnun olanlar genellikle “az yaksın, hıza gerek yok” diyen kesim olduğu için zaman zaman hız yapmayı seven veya arabanın gücünü sonuna kadar kullanan kişiler meseleye ihtiyatlı yaklaşıyor. Bu konuda genel bir değerlendirme yapmak gerekirse CVT şanzıman sistemi ölçülü hız yapanlar için konforlu, hız çok arttığında motor bağırdığı için bazılarını üzecek bir sistem.

CVT şanzıman yakıt tasarrufu sağlar anlayışına da açıklık getirmek istiyorum. Bu yakıt tasarrufu küsürat ile ölçülebilecek bir kavramdır, hız yapmak her türlü fazla yakıt sarfiyatına neden olur.

CVT şanzıman sorunları konusunda “arıza” riskine de değineceğim. CVT sistemi otomobillerde henüz yeni olduğu için ne derece arıza yaptığı kullanıcılar tarafından yeterince test edilmiş değildir. Bazıları arıza riski düşük derken, bazıları yeni olan her sistem arıza riski açısından üst düzeydedir şeklinde düşünmektedir. Gerçek şu ki aracın arızalanması konusunda marka kalitesi ve iyi sürüş bu konuda da öne çıkmaktadır.

CVT şanzıman sorunları arasında henüz sisteme alışamamış sürücülerin aracı geri kaçırma riskini de ekleyebiliriz. Bu sürücü alışınca düzelecek bir durum. Aracı nasıl çalıştığını bilmeye bağlı. Geri kaçırmanın yanı sıra bir de ileri kaçırma hadiseleri olacak yeni kullananlar için.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

cvt şanzıman sorunları (1 Yorum)

  1. 2005 Focus 1 otomatik 4 ileri kullanıyorum. 1 den 2 inci vitese geçerken aracın deviri normalin üstüne doğru yükselip geri indikten sonra vites geçişi oluyor. Sebebi nedir.Me yapılması gerekiyor.