" />

CVT Şanzıman Arızaları

İnsanlar her geçen gün ilerlemekte olan teknolojiye paralel olarak kullandıkları taşıtları daha iler düzeylerde olmasını amaçlamakta ve bu alanda tercih yapmaktadırlar. Otomobil geliştiricileri araçları kullanıcıların taleplerine uygun bir hale getirmek için araştırma ve geliştirmelerini yürütmektedirler. Bu araştırma ve geliştirmeler sonucunda ulaştıkları en etkili organ şanzımanlar olmaktadır.

Geliştiriciler geliştirecekleri başarılı şanzımanlar ile kullanıcılarına daha iyi bir kullanım ve daha fazla yakı tasarrufu sağlayabileceklerini görmüşlerdir. İşte bu anlamda yapılan çalışmalardan birisi de CVT şanzımanların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Genel olarak CVT şanzımanlar manuel viteslerin aksine sürekli değişken hareket iletimi sağlamaktadır. Bu durumda kullanıcıları için daha kolay bir sürüş ve daha hızlı araç anlamına gelmektedir.

CVT Viteslerde Görülen Arızalar

Sonsuz bir vites sayısına erişebilmeyi sağlayacak bir prensibe sahip olan CVT viteslerde kavrama ve benzeri gibi bir durum olmadığından dolayı transmisyon iletim oranı daha fazla olabilmektedir Buda daha hızlı ve daha az yakıt tüketimine sahip olan araçlar anlamına gelmektedir. Aynı zamanda yüksek tork elde edilmesi de burada mümkündür.

Genel olarak CVT kendi arasında da farklı prensiple çalışan düzeneklere ayrılmakta ve her birisinde görülen arızalar kendisine has olmaktadır. Fakat genel olarak ortak bir şanzıman arızası olarak sürekli vites değişimini sağlamayı amaçlamakta olan CVT şanzımanlarda sürekliliğin sekteye uğraması ve vites geçişlerindeki mekaniksek bazı problemler olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın