" />

Citroen C4 engine oil pressure too low sorunu çözümü

Citroen C4 ve C5 araçlarda karşılaştığımız oil pressure too low ne demek, bu sorun nasıl çözülür ?

Oil pressure too low mesajının Türkçe karşılığı motor yağ basıncı çok düşük demektir. Bu mesaj geldiğinde aynı zamanda gösterge panelindeki yağ lambası da yanar.

Aşağıdaki ekran görüntüsü Citroen C4 kullanma kılavuzundan alınmış olup yağ basıncı düşük lambası yanınca aracı durdurup Citroen servisini aramanızı tavsiye etmektedir.

Citroen C4 engine oil pressure too low

Açıkçası kullanma kılavuzunda yer alan bu bilgi pek de açıklayıcı değildir. İsterseniz engine oil pressure too low mesajınızı neden aldığınızı daha detaylı olarak anlatayım:

Citroen C4 engine oil pressure too low mesajını neden alırsınız ?

Motorunuzdaki yağ basıncı düşmüştür. Bunun anlamı motorunuz yeterince yağlanmıyor demektir. Bunun sonucu olarak da motorunuz çabuk ısınmakta ve parçaları aşınmaktadır. Eğer oil pressure too low mesajına kayıtsız kalırsanız motorunuz hasar görecek demektir.

Peki bu durum neden olur ?

Öncelikle oil pressure too low mesajının daha çok motor sıcaklığı arttığı zamanlarda görüldüğünü belirteyim. Çünkü motor sıcaklığının artması yağı inceltir ve yağ basıncını düşürür. Bu da evvelden bu konuda bir problem var ise açığa çıkmasını sağlar.

Citroen C4 engine oil pressure too low

Genel olarak oil pressure too low mesajını şu sebeplerle alırsınız:

Motor yağınız azalmış olabilir: Citroen C4 araçlarda her 5000 kilometrede bir motor yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Yağ seviye çubuğunda maksimum ve minimun seviyeyi belirten çentikler vardır. Yağ seviyeniz bu iki çentiğin arasında olmalıdır.

Eğer az ise bu motor yağ basıncını düşürür. Kontrol sonucunda sorunun bu olduğunu anlarsanız motor yağı eklemek suretiyle oil pressure too low hatasından kurtulabilirsiniz.

Yağ pompası arızalanmış olabilir: Motor yağını belli bir basınçla pompalayan yağ pompası ile alakalı bir sorun olursa yağ basıncı düşmekte ve oil pressure too low mesajı gelmektedir. Bunun çaresi yağ pompasını değiştirmektir.

Yağ filtresinin kirlenmesi: Yağ filtresinin belli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Kirlendiğinde motor yağ basıncını düşürür. Bunun çaresi filtreyi değiştirmektir.

Yağ müşürü arızası: Motordaki yağ sensörler ile ölçülmektedir. Bu sensör bozulursa veya kablosu gevşerse beyne yanlış sinyal iletir. Çaresi yağ müşürünü değiştirmektir.

Yukarıdaki kontroller yapınca %60 ihtimalle oil pressure too low sorunu çözülür. Eğer çözülmezse aşağıdaki ihtimaller değerlendirilir:

Yanlış viskozitede yağ kullanımı: Araca yanlış viskozitede yağ koyarsanız gerekli yağ basıncını sağlayamazsınız. Çünkü akışkanlığı yüksek yağ ile düşük yağ farklı basınç değerlerine sahiptir. Sıcaklık da yağı etkiler. Kışın sorun yaşamadığınız bir yağ ile yazın sorun yaşayabilirsiniz. Sıcaklık yağı inceltir ve yağ basıncını azaltır.

Bunun çözümü doğru viskozitede yağ kullanmak veya mevcuttan bir tık kalın yağ kullanmaktır.

Sürücülerin zaman zaman başına gelen bir şeyi de aktarayım. Ülkemizde yağ sahteciliği yapılmaktadır. Bazı yağ satıcıları ve tamirhaneler baz motor yağlarını varille ucuza alıp daha evvel kullanılmış Castrol, Liqui Moly gibi markaların boş bidonlarına doldurup müşterilerine satmaktadırlar.

Örneğin siz şimdi bir tamirhaneye oil pressure too low meselesi için gidiyorsunuz, tamircide gidip içerden içine baz yağ doldurulmuş Castrol bidonunu getiriyor ve aracınıza koyuyor. Sizden de Castrol parası alıyor, halbuki viskozitesi olmayan bir yağ koydu.

Dandik yağ ile bir süre aracınız idare ediyor ardından yine  oil pressure too low hatası vermeye başlıyor. Tamirci ise boşalan Castrol bidonunun dışını temizleyip içine yine baz motor yağı koyuyor.

Özetle oil pressure too low mesajını sahte motor yağı nedeniyle alıyor olabilirsiniz. Ayrıca motor yağı eskimiş ve özelliğini yitirmiş de olabilir.

Motor sıcaklığının yüksek olması: Aracınızda motora hararet yaptıran başka bir sorun olabilir. Örneğin fanın geç devreye girmesi gibi bir sorun olabilir. Motor sıcaklığının yüksekliği yağ basıncını düşürmektedir.

Öte yandan motor yağ basıncının düşüklüğü de motorun çabuk ısınmasına sebep olur. Yani bir yerden sonra durum kısır döngüye girer.

Motor parçalarının aşınmış olması: Oil pressure too low sorunu uzun süredir var ise motorun sürekli yüksek sıcaklıkta çalışması ve yetersiz yağlanma ile çalışması sonucunda parçalarda aşınma meydana gelmiş olabilir.

Eğer motor parçalarında aşınma olursa yağın dolaşacağı hacim artar ve bu da yağ basıncını düşürür. Bu durum yukarıda bahsedilen kısır döngünün devamında oluşan başka bir kısır döngüdür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mayıs 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın