" />

Çatlak Ayna Muayeneden Geçer mi ?

Dünya’da en çok kırılma tehlikesi bulunan maddelerden ön plana çıkan kesinlikle camdır. Özellikle otomobiller gibi sürekli dış etkenlerde kalan ürünlerde bu parçalar sürekli tehdit altındadır ve herhangi bir ufak darbe ile kırılıp çatlama olasılığı yüksektir. Bu gibi aracımızın önemli parçalarının biz her ne kadar korumaya çalışırsak çalışalım sonuçta trafiğin bu denli yüksek olduğu ülkemiz de bu aksamların daha fazla korunmaya ihtiyaç duyduğunu da unutmamak gerekiyor.

Otomobil üreticileri otomobil satışlardan belirli bir miktar kazanırlar asıl kazançlarının servis ve yedek parça olduğunu her zaman dile getirirler. Özellikle ayna gibi kırılgan yapıda olan ve zayıf bir ham madde ile üretilen parçalar yedek parça konusunda üreticiler için ekstra bir üretim planında yer alıyor.

Aynalar olmadan bir otomobili düşünemeyiz, adeta araçlarımız için bir göz işlevi görürler ve bizim için hayati nitelikte olduğunu unutmamak gerekir. Otomobillerin ilk üretildiği zamanlardan itibaren en gereksinimli parça olarak görülen aynalar günümüzde ise hala aynı konumunu koruyor ve bir çok teknolojik sensör ile donatılmış durumdadır.

Bu kadar önemi yüksek bir parçanın çatlak olduğu zaman trafiği tehlikeye atması anlamına gelmesini de unutmamak gerekiyor. Ülkemizde muayene istasyonlarında çatlak ayna’nın muayene de ne tür bir sonuç aldığı konusunda bir çok tartışmalar mevcut.

Aracınızın her şeyi tamam muayene zamanınız gelmek üzere ama hasarlı olmasına rağmen işlev gören aynalarınız var bunlar muayeneden geçer mi gibi bir soru ile araştırmalar yapıyorsanız doğru yerde doğru bilgiyi okuduğunuzu bilmenizi isterim.

Bir çok otomobil sahibi tarafından sorulan bu soru karşısında bir çok bilgi yer alıyor ve trafiğe çıkması için gereken muayene onay belgesinin önemi açısından bu gibi problemlerin çözümü için ne yapmamız gerekiyor ? Eğer bir çatlak aynaya sahipsek, muayeneden geçememe gibi bir problem yaşarsak ne yapmalıyız ?

Çatlak Ayna Muayeneden Geçer mi ?

Çatlak bir aynaya sahipsiniz, muayeneden geçmesi konusunda sizi düşündürüyorsa elde edindiğimiz bilgiler sonucunda ise bunun belirli bir kriterinin olmadığını rahatlıkla dile getirebilirim. Eğer bir çatlak ayna’ya sahipseniz ve çatlaklık derecesi konusunda bir bilgi arıyorsanız TüvTürk bu konuda herhangi bir derecelendirme bilgisi vermemiştir. Çatlak aynanın görüş açısının olması durumda ”Hafif Kusur” olarak tabloda yer almıştır.

Çatlak aynanın muayeneden geçememe gibi bir problemi yoktur ama TüvTürk özellikle aynalar içeresinde sol aynanın öneminden bahsediyor eğer sol aynanız hasarlıysa muayeneden geçebilirsiniz ama kullanılamaz durumda olduğu konusunda kaanat getirilirse bu konuda kararları olumsuz olup aracınızın muayeneden geçmesi imkansız olur.

Yazımızda otomobillerde yaşanan kırık , çatlak ayna gibi problemleri dile getirdik. 2018 yılı içeresinde ki kararlar bu şekilde eğer bir çatlak aynanız varsa muayeneden rahatlıkla geçebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın