" />

Benzin Pompası Arızası

Arabalar için son derece önemli parçalardan biri olan benzin pompasının bir diğer adı da yakıt pompasıdır. Benzin pompaları aracın içerisinde bulunan yakıtı depodan alır ve motora ulaşmasını sağlar. Benzin pompası sadece LPG’li ve benzinli arabalarda yer alır. Dizel olan arabalarda ise benzin pompası yerine mazot pompası kullanılmaktadır. Yakıt pompası aracın içerisinde motor ile deponun arasında bir yerde bulunur ve motor çalıştığı zaman yakıt pompası da çalışmaktadır.

Son üretilen arabalarda bu teknolojisi değişmiştir ve elektrikli olmuştur. Arabaların benzin pompalarında sorun çıkabilir ve benzin pompasında çıkan sorunlar son derece ciddidir.  Bu oluşan arızaları tespit etmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Eğer aracın benzin pompasında bir sorun çıkarsa araç içerisinde k yakıt motora gönderilemeyeceği için, motor durur ve çalışmaz. Bu oluşan sorunları anlamak için ilk başta motorun çalışıp çalışmadığına bakılır. Eğer araç çalışıyor ama çok kısa bir mesafe de gazı almıyorsa bu da benzin pompası arızasına işarettir. Aracın hareket ederken hızlı gidememesi, benzinin azaldığı zaman aracın devir etmemesi, hızlı giderken aracın tekleme yapması,  aracın çok fazla yakıt yakması, yakıt pompasından aşırı ses gelmesi benzin pompasında oluşan arızaların bir kaçıdır.

Ayrıca araç sahipleri herhangi bir arızayla karşılaşmamak için benzin almadan önce benzin alacakları istasyona ve benzinin kalitesine çok önem vermeliler. Bunun dışında benzin deposu çeyrek doluluktan aşağı olmamalıdır. Çok ciddi arızalara yol açabileceği için herhangi bir arıza varken o arıza bekletilmeden çözülmelidir.

Benzin pompası arıza yaptığında çoğunlukla benzin pompası değiştirilir. Ancak bazen benzin pompası onarılabilir. Benzin pompası fiyatları pek çok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Benzin pompası değiştirirken araç sahipleri bir uzmana başvurursa daha büyük bir soruna yol açmadan benzin pompalarını değiştirebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın