" />

Araba gaz yemiyor tekliyor

Neredeyse tüm motorlu araçlarda görülen ortak sorunlardan birisi arabanın gaz yememesidir. Yani gaz pedalına basıldığında araç motorunun gerekli gücü üretemediğinden şikayet edilir. Bunun oluşmasına neden olan çok sayıda neden vardır.

Ve bazen sorunun çözümü o kadar can sıkıcı duruma gelir ki çözümünü bulamayan kişiler araçlarına satışa dahi çıkabilir. Bu durumun oluşmasının en büyük nedeni sorunun çok farklı parçalar yüzünden oluşmasıdır. Şimdi bunları neler olduğunu ve çözümleri hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Gaz yememe sorunları ve çözümleri

Araç motorunda bulunan 4 önemli sistem yüzünden bu sorun oluşabilir. Bunlar araç ateşleme sistemi, yakıt ve filtre sistemlerinde yaşanan sorunlar, egzoz sorunları ve subap, egzantirik ayalarındaki sorunlardır.

Ateşleme sistemi ile çalışan araçlarda gaz kelebeğinde yaşanan bir sorun aracın gaz yememesine neden olabilir. Bu daha çok benzin ve LGP ile çalışan araçlarda sıklıkla görülen bir sorundur. Bu noktada yaşanan kurum bağlama ve kirlenme buna neden olabilir.

Ayrıca buji sisteminde ya da kabloların da yaşanan bir sorunda aracın gaz yemesini engelleyebilir. B parçalarda yaşanan sorun egzoz bölümünde patlamalar neden olabilir. Sorun enjektörlerdeyse ise aracın gazına basıldığında genellikle boğulma yaşanır. Bu da gaz yememenin bir neticesinde oluşmaktadır.

Aracın motor sistemine yatık ve yağ pompalayan birçok parça vardır. Buralarda yaşanan sorunlar aracın gaz yememe nedenlerinden birisidir. Motorin ile çalışan araçlarda bu sorun sıklıkla yaşanmaktadır. Yakıt tam kesilmese de az gelmesi nedeniyle bu sorun yaşanır.

Düzenli motor çalışması için gerekli elektrik enerjisi vardır. Bunu sağlayan sistemlerin herhangi birisinde sorun yaşanması da gaz yememeye neden olabilir.

LPG’li araçlarda benzinden gaza geçiş yapılırken teklemelerde gaz yememe problemleri arasındadır. Bu noktalara gerekli bakım yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Araba gaz yemiyor tekliyor (3 Yorum)

  1. Aracim 2000 polo classic aracta gaz yememe tekleme sorunu var. Araci calistiriyorum 1 km gibi birmesafe gittikten sonra arac teklemeye gaz yememeye basliyor. Lpg de baya vurdurur gibi silkelerken benindede cekisten dusuyo gitmiyor araba. Kontak acip kapattigimda duzelir gibi oluyor sonra tekrar yapabiliyor. Elektrik bobini buji ve kablolari yani atesleme degisti sorun devam ediyor. Yardim lutfen

  2. 005 laguna2 aracimda gaz yememe problemi yaşıyorum gaz kelebiginden bujilere ve beyinine kadar bakilmasi gereken yapilmasi gereken hersey yapildi bu sekilde bir ariza ile karsilaniniz varsa cevap yazabilirmi

  3. İyi geceler Hocam ben araç 92 şahin benim aracın biraz sorunu oldu anıden sabah aracı çalıştırmak için marşa bastım çalış madı biraz zorladım marsı sonra lpg bitti sandım benzıne aldım yıne olmadı boza bıraktım yokusta yıne çalışmadı sonra korna sesi olmayınca aku bittini anladım sonra aküyü degiştirdim ama araç bu sefer ısınmadam iyise gazı koklesemde yemiyor ısınınca gaz yiyor ama yavaşca tekliye tekliye ayrıyeten benzındede hiç çalışmıyor uzun zaman çalışmıyodu benzınde şimdide belki düzelir diye benzine alıyorum benzini çekmiyo bile sonralpgdeykende dedigim gibi gaz yemiyor tekliyor yavaş kalkıyor ndn bilgilendirebilirmisin tsk ederm