" />

Arabada elektrik kaçağı nasıl anlaşılır

Günümüzde elektrik kaçakları arabalarda sıklıkla görülmektedir. Bu yazımızda sizlere elektrik kaçakları neden çıkar? Elektrik kaçakları nasıl anlaşılır? Sorularına cevap vereceğiz.

Arabaların elektrik ihtiyaçları akü ile karşılanmaktadır. Eğer ki arabanızda bir elektrik arızası veya elektrik kaçağı var ise bu sorun aküden kaynaklanıyor demektir.

Akü Işığının Yanması Ne Anlama Gelir?

Kullanıcılar araç kullanırken dikkatlerini çekmiştir. Araç kullanırken akü ışığı yanar. Bunun anlamı ise akünün arıza yaptığı değil, akünün şarj olmasını sağlayan akü besleme ünitesinin bozulduğu anlamına gelmektedir. Eğer bu sorun ile karşılaşıyorsanız yapacağınız tek şey araba servisine götürüp akü besleme ünitesi kontrol edilmelidir. Bu durumda akü tamamen bitmediği için yola devam etmek mümkündür.

Akünün Azaldığını Nereden Anlarız?

Günümüzde ki yeni nesi akülerde akünün doluluk seviyesini bildiren göstergeler vardır. Fakat eski akülerde bahsettiğimiz bu gösterge olmadığından dolayı ya servise götürülerek doluluk oranını öğrenebilirsiniz veya akü 2-3 yıllıksa akünün doluluk oranının azaldığını düşünebilirsiniz.  Akünün yaşı 10 yıldan fazlaysa akü daha çabuk bitebilir.

Akünün Çabuk Bitmesinde ki Hatalar

Araç içerisinde elektrik kaçağı bulunması aküyü bitiren etkenlerden bir tanesidir. Radyonun açık bırakılması aküyü çok hızlı bir şekilde bitirebilir. Araba stop halindeyken ışıkların açık bırakılması en çok yapılan hatalar arasında bulunmaktadır. Gerekmediği halde arabayı çok sıcak veya çok soğuk yerde bekletmek akünün çok çabuk bitmesine neden olur.

Bu etkenler akünün bitmesine neden oluyor. Aküde arabayı çalıştıracak kadar şarj yoksa araç 15 dakika beklenmelidir. 15 dakika içerisinde aküde dağınık halde bulunan elektrik toplanır ve araç çalıştırılabilir. 15 dakika beklediğiniz halde marş basmıyorsa yapacağınız iki şey vardır. Ya başka araç bulup takviye alacaksınız yada servis çağıracaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın