Yavru Şanzıman Nedir

İnsanların hayatında ulaşım, iş gücü ve daha birçok alanda kolaylıklar sağlamakta olan araçların ilerleyen teknolojiye paralel olarak gelişim göstermeleri ile daha da gelişmiş sistemlere sahip olması kaçınılmaz olmuştur. Özellikle iş makinaları ve traktörler insanların hayatlarını ikame ettirebilmeleri için gerçekten önemli bir boyuta erişmiş olmaktadır.

İş makinaları ve traktörlerde normal otomobillerin aksine ulaşım yerine iş verimi ön planda tutulmuştur. Özellikle tarım işlerinde traktörlere takılan ekipmanlar için motor torkuna ayrı olarak birde bu ekipmanların çalışması için ayrı sistemlerinde olması söz konusu olmaktadır. Bu ayrı sistemler genel olarak PTO olarak adlandırılan yavru şanzımanlar olmaktadır.

Yavru Şanzıman Görevi

Yavru şanzımanlar genel olarak araçların motorlarından ayrı bir güç çıkışının olmasını sağlayan ekstra vites kutuları olmaktadır. İlk zamanlar kademesi sabit olan PTO’lar ilerleyen teknolojiler ile kademeli bir hale gelerek motordan alınan güçleri farklı devir sayıları ile çıktı sağlayabilme yetisine sahip olmuştur. İşte bu farklı devir sayıları ile iş makinalarında ve traktörlerde bağlanan ekipmanların çalıştırılması ve yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu işlemi yerine getiren PTO ise yavru şanzıman olarak adlandırılmaktadır.

Genel olarak yavru şanzımanlar, tarımda traktör arkasına takılan mibzer, gübre dağıtım makinası ve diğer ilişkili ekipmanların çalıştırılması için motordan alınan güç ile ayrı bir şanzıman sisteminin bu makinalarda uygulanmasını sağlamaktadır. Bu amaçla yavru şanzımanlara bu tarz araçlarda ekstra güç kaynağı olarak da adlandırmak doğru olacaktır.

Yavru Şanzımanın Kazandırdıkları

Yavru şanzımanlar araçlarda çalışır halde bulunan motorlardan farklı bir güç çıkışı elde edilmesini ve bu güç çıkışının da istenilen oranlarda kademelendirilme yetisinin oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Bu amaçla PTO yani yavru şanzımanların iş makinaları ve traktörlerden alınan iş verimini önemli bir ölçüde artması sağlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın