" />

Yağ Pompası Arıza Belirtileri

Araçlardaki her parçanın görevi olduğu gibi yağların da bir görevi bulunur. Yağlar, aracın daha  yerine getirmesi için kullanılır. Motorların yağ deposuna konulurlar. Yağ deposundan da krank ve piston kolu yatakları, kam mili ve tertibatına gönderilir. Burada yağlama işlemini gerçekleştirirler.

Yağ ve yağlama sistemleri, motor performansı ve ömrü için en önemli unsurlardan biridir. Yağ filtresini ve yağ pompasını kapsayan yağ sistemlerinin görevi, motorun çalışması ile birlikte motor içinde yer alan parçaların yağlanmasını sağlamaktır ve gerektiği kadar yağı bu parçalara aktararak aşınmayı engellemektir. Bu sistemin arızalanması araç sahipleri için ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Bu ve benzeri problemlerle karşılaşmamak için yağ sistemlerinde bir arıza olmaması gerekir. Elbette yağ sistemlerinde arıza belirtileri vardır. Bunlardan ilki düşük yağ basıncıdır.

Yağ Pompası Arıza Belirtileri

Düşük yağ basıncı, yağ pompasında bir problem olduğunun habercisidir ve düşük yağ basıncının bazı sebepleri vardır. Pompada yağ basınç kontrol supabının basınç ayarlarında düşüş olması, yağ pompasındaki parçaların deforme olması, yağ pompasında yer alan kapağın gevşemesi, yağ pompasının contasında bir sorun olması, pompa emme borusunda hava kaçağı olması, yağ boşaltma borusunda kaçak olması düşük yağ basıncının nedenlerindendir.

Düşük yağ basıncının dışında yağ sistemlerinde arıza belirtileri yüksek yağ basıncı, fazla yağ sarfiyatı, motorda yağ kaçağı, yağ basınç kontrol supabının yağ kaçırmasıdır. Bunun gibi arızalarla karşılaşmamak için yapılacak en önemli şey yağ lambasının sık sık kontrol edilmesi ve yağ değişim periodlarına mutlaka ama mutlaka uyulmasıdır.

Yeniden belirtmekte fayda vardır ki yağ sistemleri arızaları çok büyük önem taşır ve geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir. Belirtiler kontrol edilmeli ve herhangi bir problemde mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yağ Pompası Arıza Belirtileri (3 Yorum)

  1. Peki yag basincinin dusuk olmasi lifterlerde sese yani subap iticilerinde sese neden olur mu cunku lifterleri degistirdik ses yine aynisi gibi devam ediyor…

  2. Mrb lar arcim 92 520i arac calistiktan sonra bir muddet motordan ses gelio ve gaz verince geciyor bu pompadan kaynaklanirmi