" />

Şarj dinamosu arıza belirtileri

Şarj Dinamosu Nedir?

Şarj dinamosu bir kaç sıradan parçadan oluşmasına rağmen araç çalışma sisteminde eleştiri bir rol üstlenmektedir. Temelde şarj dinamosu, krank milinin dönmesi sonucu oluşan mekanik enerjiyi indüksiyon vesilesiyle elektrik enerjisine dönüştürme prensibine dayalı olarak çalışmaktadır.

Şarj dinamosu, stator denilen demir cevherine sarılmış iletken sargıların içinde, rotorun(mıknatıs) dönerek statorun sargılarında elektrik enerjisi üretilmesi prensibiyle çalışır. Rotorun dönmesi sonucunda statordaki iletken sargıların etrafındaki manyetik alan değişime uğrar ve iletkende bir akım oluşarak elektrik akımı üretilmiş olur. Şarj dinamosu, aracınızın ilk çalışması esnasındaki marş motoru, ateşleme sistemleri ve doğru akımla çalışan tüm dönem ve alıcılar için lüzumlu olan enerjiyi sağlayan akünüzün dolu olmasını ve motor çalışıyor haldeyken tüm elektrik sistemlerinin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

Şarj Dinamosu Arızaları Ve Emareleri Nedir?

Uyarı İşaretleri (Gösterge Panosu)

Son 10 yıl içerisinde üretilen araçların çoğunda alternatörden meydana gelen problemlerin teşhisi için gösterge panosuna uyarı işareti yerleştirilmiştir. Genel olarak akü işareti kullanılmaktadır. Bu işaretle karşılaşan çoğu kullanıcı problemin aküyle alakalı olduğunu düşünmektedir, belirtilerini daha sonrasında inceleyeceğiz fakat gerçekte bu ihtarnın tam olarak sebebi bu değildir.

Akü&Alternator Uyarı Işığı

Bu ışık alternatörün çıkış voltajını gösteren bilgisayar sistemiyle bağlantılıdır. Eğer alternatörün çıkışı belirlenen limitlerin haricinde aşağı yada yukarı çıkıyorsa ışık yanmaktadır. Voltaj limitler içerisindeyse ışık yanmayacaktır.

Sönük Işıklar

Aracın elektrik ihtiyacını sağlayan alternatör potansiyelini kaybetmeye başladıkça etkilerini elektronik sistemlerde görebiliriz. Kullanıcıların edinim edebileceği bazı belirtiler aşağıdaki gibidir:

1. Sönük veya çok parlak far ve gösterge ışıkları

2. Hız ve devir göstergelerinin sebepsizce durması

3. Elektrikli camların inip kalkarken yavaşlaması

Dış Görünüm, Ses ve Koku

Bu belirtiler “duyularımızdan gelen sinyallar” altında gruplandırılmıştır. Bu belirtiler sinyallerden gelen uyarmalar kadar açık değildir fakat bu tip alternatörden kaynaklı emareler sürücüyü bir şeylerin yanlış gittiği yönünde uyarabilir.

Akünün Bitmesi

Eğer bir alternatör problemi yoksa ve araç çalışmıyorsa, çalıştırma sistemiyle ilgili bir problemin olduğu düşünülebilir. Aracınızın anahtarını çevirdiğinizde, rölelerin doğru olarak çalıştığına işaret eden tik-tak benzer biçimde bir sesi duyacaksınız. Bir süre sonra bu sesi duyamacaksınız ve akünüzün artık bittiğini anlayacaksınız.

Kopmuş yada Gevşemiş Bağlantılar

Tüm ihtimalleri tek tek kontrol ettiniz ve alternatörünüz bir sorun olmadığına (Kayışlar sağlam, göstergelerde sorun yok) kanaat getirdiniz fakat akünüz sona eriyor. Peki alternatörde üretilen bu elektrik nereye gidiyor?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın