" />

Otomatik vites sorunları

Otomatik vites sorunları genellikle şanzımanın bakımının yetersiz yapılmaması, yetersiz yağ ile kullanılması, ve şanzıman parçalarının bir şekilde kırılması veya işlevlerini yitirmesiyle meydane gelmektedir.

Otomatik vitesli araçlar gereği gibi kullanıldıklarında genellikle vites sorunları yaşatmazlar. Bununla birlikte bazı firmaların bazı modelleri vites sorunları yaşatabilmektedir. Aracınız garanti kapsamında ise vites sorunları firma tarafından ücret alınmadan halledilebilmektedir.

Otomatik vites sorunları neden olur ?

Otomatik vites sorunları büyük ölçüde sürücünün aracını tanımaması ve buna bağlı olarak şanzıman sisteminin kullanıma bağlı olarak harap olması ile oluşmaktadır. Bu konuda en fazla yapılan hata araç kalkışlarında olmaktadır.Kalkış hızını ayarlayamamak, gereğinden süratli kalkmak pek çok kişinin yaptığı hatadır.

Otomatik vites sorunlarının diğer bir sebebi ise yanlış vites geçişleridir. Vites geçişinden önce vites tuşuna basılması gerekmektedir. Bazen tuşa basmadan veya geç basılarak vites geçişi yapmaya çalışan sürücüler şanzıman parçalarının ömrünü daha çabuk tamamlamasına veya kırılmasına yol açmaktadırlar.

Otomatik vites sorunlarının üçüncü ve göz ardı edilemeyecek bir nedeni araç bakımlarının ihmal edilmesidir. Maalesef halkımız genel olarak araç bakımları konusunda ihmalkardır. Şanzıman yağının zamanında değiştirilmemesi veya ucuza satılan kalitesiz yağların kullanılması sonraki zamanlarda sorun yaşatmaktadır. Aracın periyodik bakımları esnasında gereken yağ değişimleri de yapılırsa otomatik vites sorunları da azalacaktır.

Eğer daha önceden otomatik vites sorunları yaşanmış ve tamirattan sonra yine nüksetmiş ise parça değişimi gerekebilir. Parça değişiminde orijinal parça kullanılmalı ve montaj işlemlerinin işinin ehli kişilerce yapılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın