" />

Otomatik Şanzıman Arızaları Nasıl Anlaşılır

Ülkemizde artan araç sayısı ile birlikte şehir içi trafiğin daha karmaşık hale gelmesinden dolayı çok fazla sayıda kişinin seçimi manuel şanzımanlı araçlar yerine, otomatik şanzımanlı araçlardan yana olmaya devam etmektedir. Bu araçlara olan talebin artmasından dolayı otomatik şanzımanlı araçların üretimi büyük bir artış göstermiştir. Otomobillerin arıza çıkarmadan yollarına devam edebilmeleri için servis bakımlarının zamanında yapılması gerekmektedir. Aracı oluşturan tüm parçalar birbiri ile bağlantılı olduğu için herhangi bir parçada oluşan hata diğer parçalarıda etkileyebilmektedir.

Bu hatalar kendilerini bir şekilde belli ederler; fakat bu hataları anlayabilmek için araç sahiplerinin araçlarını tanımaları gerekmektedir. Otomobillerde motor gücünü tekerleklere ileten bir araç olan vites önemli bir parçadır. Otomobillerin viteslerinde meydana gelen herhangi bir arıza ilerde daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle otomatik şanzımana sahip olan otomobillerin araç sahipleri otomatik şanzıman arızalarının sebeplerini ve belirtilerini çok yakından takip ederek bu konuda titiz davranmalıdırlar.

Otomatik Şanzıman Arızaları Nasıl Anlaşılır

Otomatik şanzımanlı araçlarda görülen arızalar genel olarak aşağıdaki gibidir:

1.      Şanzıman korumasında yaşanan sıkıntılar

2.      Yağ pompasında oluşan kaçaklar

3.      Valf’lerde yaşanan sıkıntılar

4.      Şanzıman keçelerinde yaşanan sorunlar

5.      Tork konvertöründe oluşan sorunlar

6.      Vites kavramalarında sorunların yaşanması ve vitesten gelen vurma sesleri

 

Yukarıdaki belirtilere bakarak otomatik şanzımandaki arızalar tespit edilebilir. Otomatik şanzımanın arıza belirtileri fark edildiğinde hiç zaman kaybetmeden yetkili bir servise giderek arızanın tespit ettirilmesi ve arızanın tamir ettirilmesi gerekmektedir. Bakıldığında çok sorun çıkaran bir şanzıman sistemi gibi gözükse de otomatik şanzıman düz şanzımana göre daha az arıza meydana gelen şanzıman türüdür.

Fakat otomatik şanzımanlı araçlarını sorunsuz kullanmak isteyen araç sahipleri bakımlarını düzenli olarak yaptırmalıdır. Otomobillerinin bakımlarını düzenli olarak yaptırmayan otomatik şanzımanlı araç sahipleri yağ kaçaklarına ve dişli vuruntularına çok daha sık rastlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Otomatik Şanzıman Arızaları Nasıl Anlaşılır (4 Yorum)

  1. 2004 model Honda civic.otomatik vites d konumda giderken boşa düşüyor biraz yavaşladığınızaman geri gidişe devam ediyor sadece d konumunda yapıyor ısındiktan sonra yapıyor yağ değiştim olmadı usta valflerde sorun var dedi 1.500 tl masraf cikardi

  2. 2007 model dizel ford focus chia aracımın tribünlerini değiştirdim.şanzıman yağını değiştirdim.şanzıman filtresini değiştirdim.daha önce otomatik vites kutusu arızası geliyordu.şimdi gelmiyor.ama yakın bir zamanda araç bayağı ısınınca yani 100 km lik bir yola gidince bazen birden gaza yüklenince yine otomatik vites kutusu arızası hatası verdi.ilk defa oldu değiştirdikten sonra.şanzımanın içindeki tribünleri yeni değiştirdim.arabada problem yok ama ekrandaki sarı ikaz lambası yanıyor bir müddet gittikten sonra.aracı durdurup kapatıp çalıştırınca gidiyor ikaz ışığı sönüyor.ama 100-150 km lik yolda yine yapıyor.bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Otomatik Şanzıman Hakkkında Büsbütün ArızaLarınızın SorunLarını Çözüyoruz ASLANLAR OTOMOTİV 0212 854 32 00 ( SERCAN USTA )