" />

Marş motoru kömürü bittiği nasıl anlaşılır

Marş basmıyor veya kısa/zayıf basıyor ve araba çalışmıyorsa sorun marş kömürünün bitmesi olabilir. Marş motoru kömürü bittiği nasıl anlaşılır anlatacağım ama öncelikle böyle bir durumda olası diğer arıza kaynaklarından bahsetmek faydalı olacaktır.

Marş basmıyorsa bunun sebebi marş motoru kaynaklı da olabilir, akü kaynaklı da olabilir. Marş motoru, aracın ilk hareketi için aküden çektiği elektrik ile motorun çalışmasını sağlar. Ve bunun için çektiği elektrik bir hayli fazladır.

Akü zayıfladığında aracın farları, göstergeleri veya elektrikle çalışan aksamı çalışsa dahi marş motorunun çalışması için gerekli elektrik sağlanamadığından marş basmayabilir. Bu yüzden marş basmıyorsa öncelikle akünün zayıflamış olabileceği veya bağlantı noktalarının oksitlenmiş, gevşemiş olabileceği gibi olasılıkları gözden geçirmek gerekir. Özellikle de marş basmıyor sadece tık sesi geliyorsa…

Eğer aküde veya bağlantılarında bir sorun yok ise marş motoru tamamen yanmış olabilir veya içinden bir parçada sorun olabilir. Bazen de sadece kablosu çıkmış veya gevşemiş olabilir. Sorunun marş kömürünün bitmesinden kaynaklı olduğunu anlamanın bir yol vardır ama öncelikle marş kömürü nedir ne işe yarar bilgi vereyim.

Marş motoru
Marş motorunun yapısı

Marş kömürü nedir ?

Marş kömürü bakır karbon alaşımdan yapılan, marş motorunun hareketli bölümü olan rotor sargılarına gerilim uygulanması için kullanılan bir bağlantı elemanıdır. Marş fırçası da denir. Aslında ne kömürdür ne de bir fırçadır. İletkenlik seviyesi yüksek metal bir parçadır. Rotorun hareketinin devam etmesi için marş kömürü üzerinden kollektöre gerilim aktarılması gerekir.

Marş motoru kömürü bittiği nasıl anlaşılır ?

Marş kömürü ömrünü tamamlamaya yakın bunu belli etmektedir. İlk seferde marş basmama, kısa marş basma gibi şikayetlerden sonra artık marş basmaz olur. Böyle bir durumda marş motoruna pense veya çekiç gibi bir aletle vurarak geçici bir çözüm bulabilirsiniz. Marş basınca tamirciye gitmelisiniz, çünkü vurarak marş motorunu çalıştırmak uzun vadeli bir çözüm değildir. Ertesi gün vursanız da çalışmayabilir.

Marş motoru kömürünün ömrü genellikle 5-8 sene civarındadır. Araçlarda marş motorunun kömürünün bitmesi sık karşılaşılan sorunlardandır. Ucuz bir parçadır, değişimi de kolaydır.

Marş basmıyorsa marş motoru da yanmış olabilir. Marş motoru nispeten daha pahalı bir parçadır. Marş motoru kaynaklı arızalar sadece marş kömürü bitmesinden değil burç veya selenoid gibi parçalardan da kaynaklanabilir.

Eğer marş motorunun kablosu çıktıysa veya marş motoru yandıysa marş basmama sorunu aniden başlayabilir. Marş kömürü bitmesi ise önceden sinyal verir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Marş motoru kömürü bittiği nasıl anlaşılır (1 Yorum)

  1. Benim wosvagen cadyy var marş alıyor istop ediyor sonra kır kır yaptıktan sonra çalışıyor nedeni nedir acaba