" />

Lpg beyin arızası nasıl anlaşılır

Araçlar için kullanılan üç farklı yakıt türü vardır. Benzin ve dizel seçenekleri ile fabrikadan çıkarılıp satılırken, kullanıcılar ekstra olarak LPG seçeneğini araçlarını ekletmek isterler. Bunun için normalde aracın içinde olmadan parçalar araca eklenir. Bunlar lpg’nin motorla bağlantılı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan beyin kısmıdır.

Buranın nadir de olsa arızalandığı görülmektedir. Eğer arıza gerçekleşirse arızanın durumuna göre beyinin tamir edilmesi a ya da değiştirilmesi gerekir. Peki, LPG beyninin arızalandığı nasıl anlarız. Bunun için neye dikkat etmemiz gerek. Şimdi detaylı bir şekilde bunların neler olduğuna bakalım ve çözümünün nasıl olacağını anlatalım.

Lpg beyin arızası nasıl anlaşılır

LPG tankında aracın güç üretmesine yardımı olan gaz bulunmaktadır. Buradan gelen gaz aracın beyninden geçerek motor bölümüne ulaşır. Bu esnada araç giriş iyi bir sonuç vermeyen akışkan bazı maddelerde beyine ulaşmaktadır. Bunlar filtre de takılı kalmış olsa da zaman içerisinde bunlar birikerek birçok parçanın görevini istediği gibi yapmasını engellemiş olurlar. Bu da araç beyninde arızaya neden olur.

Bu maddeler genellikle katkı yağı nedeniyle ya da metal tozundan oluşmaktadır. Beyin arızası işte bu maddeler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genelde beyin arızası oluştuğunda tamir edilmesi imkansızdır diyebiliriz. Hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü araçtan gerekli performansı alabilmemiz için bunun yapılması gerekmektedir.

Beyin arızasının belirtilerinden birisi sabahları araç çalışmama durumunu gösterebiliriz. Veya araç çalıştıktan sonra stop edildiğinde ikinci sefer çalışmada sıkıntılar yaşanabilir. Ya da ortaya araç çalıştığında gaz kokusu yayılıyorsa bu da beyin arıza belirtilerinden birisidir.

Bu durumda aracın beyni değil regülatörünün değişmesi gerekmektedir. Bunun için ustalarda özel bir araç bulunmaktadır. Bu sorun tespit edilerek gerekli tamir işlemi gerçekleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Lpg beyin arızası nasıl anlaşılır (2 Yorum)

  1. Slm 2014 i20 aracım var 1.2 motor Atiker sistem var LPG ayarı yapıldı filtre sistemi değişti manifolttan gelen hortumları kısaldı ama araçta düşük vites ye tupsekte sanki gaz yemiyor gibi gazi sonra yiyor ateşleme sistemi buji buji kablosu ateşleme bobini de değişti yine aynı şeyi yapıyor LPG’de arıza çıkmıyor