Krank mili neden kırılır

Krank milinin neden kırılır sorusuna cevap vermeden önce bu milin görevini sizlere anlatalım. Eksantirik bir mildir. Bu pistonlardan aldığı doğrusal gücü, sürekli olarak dairesel bir hiza içerisinde çevirme yapılarak vites kutusuna ulaşma görevini yapmaktadır. Bu mil tek bir parçadan olması gerektiği için döküm metodu kullanılarak üretilmektedir. Ve yüzeyin temiz bir şekilde olması gerekmektedir.

Krank milindenki sorunlar neden olur?

Şimdi ise bu önemli parçanın oluşmasına neden olan sorunlarla yazımıza devam edelim. Krank milinin kırılması ya da kesilmesi çok kısa sürede olacak bir sorun değildir. Belirli bir süre ve belirli şartların bir araya gelmesi ile bu sorun ortaya çıkmaktadır. Bunların başında aşırı devirli bir şekilde aracın kullanılmasını gösterebilir. Vitese aşırı yük bindirmekte bunlardan birisidir. Devri yüksek kullanmak kadar doğru devri doğru zamanda kullanmakta önemlidir. Örneğin aracın birinci viteste kullanılması gereken bir yolda bunu ikinci viteste kullanmakta sorun yaşanmasına neden olabilir. Yokuş çıkarken bu duruma dikkat edilmelidir.

Krank mili neden kırılır

Bu sistemin doğru çalışması için yağ gerekmektedir. Piyasa da bulunan kaliteli yağların yerine daha düşük değerli ve kalitesiz yağların kullanılması da parçanın sıkışmasına neden olabilir. Bu da krank milinin kırılmasına neden olabilir. O nedenle motorda kullanılan yağın gerekli kalitede olmasına  dikkat edilmelidir. Eğer hatalı bir değişim yapılmışsa bu çok kısa sürede değiştirilerek düzeltmek önemli olacaktır.

Bu parçanın kırılması genellikle yolda gerçekleşmektedir. Bu durumda yapılacak hareketlere çok dikkat edilmelidir. Çünkü çok ciddi bir kazaya neden olabilir. Krank mili kırıldığında arka tekerlekler muhtemelen kilitlenecektir. Bu durumda panik yapmadan fren yerine öncelikle debriyaja basarsanız sorunsuz bir şekilde durabilirsiniz. Ardından motoru stop eden servise haber vermeniz gerekecektir.  O andan itibaren aracı çalıştırmak çok doğru bir işlem değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın