" />

Jetta DSG Şanzıman Arızaları

Otomobil sektöründe ürettiği konforlu ve aynı zamanda kaliteli modeller ile adından daima söz ettirmeyi başarmış olan Volkswagen aynı zamanda ülkemizde de geniş çaplı bir kitle tarafından kullanılmakta olan Jetta modeli ile bu başarısını sürdürmeye devam etmektedir. Genel olarak Jetta, hız ve konfor açısından sürücülerin beklentilerini karşılayan bir model olmaktadır.

Hız ve güçlü olmasının en büyük sebeplerinden birisi üreticilerin jetta şanzımanı olarak DSG seçtiklerinden dolayı olmaktadır. DSG şanzıman, vitesleri diğer şanzıman sistemlerine göre daha kısa sürede yapmakta ve aynı zamanda daha iyi bir transmisyon iletim oranına sahip olmaktadır. Manuel ve otomatik vitese göre daha iyi bir sürüş karakteristiği sağlamakta olan DSG şanzımanların ne yazık ki kendine has bazı arızaları da söz konusu olmaktadır.

DSG Vites Arızaları

Genel olarak Jetta’da bulunan DSG vitesler, çift kavramaya sahip olmakta ve bu sayede diğer viteslere nazaran daha hızlı vites geçişlerini kullanıcıya sağlamaktadır. Bir hidrolik beyin sayesinde optimum devir sayısı tork sensörü ile algılanmakta ve bunu algılayan hidrolik beynin komutu ile kavramalar diski sıkıştırarak vites değişimi sağlamaktadır. İşte bu noktada beyinde kaynaklanan bazı arızalardan ötürü bu işlem tam olarak gerçekleşememekte ve bir arıza durumu söz konusu olabilmektedir.

Aynı şekilde kavramalarda bir aşınma durumu belirli bir kilometre kullanımına erişildiği zaman söz konusu olabilmekte ve bu durumda DSG şanzımanlarında görülen bir arıza tipi olarak sürücü karşısına çıkabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Jetta DSG Şanzıman Arızaları (2 Yorum)

  1. Opel astra 2011 1.6 cosmo aracım var fakat geri vites geçişlerinde araçtan cart diye sesler geliyor bunu neden kaynaklı olabilir bilgisi olan ve başına gelmiş olan arkadaşlar var ise bilgi paylaşa bilirmi rica etsem?

  2. 2011 Jetta DSG şanzıman Geri kaçırma yapıyor sebebini bilenler yardımcı olabilirler mi teşekkür ederim