" />

Isı sensörü arızası nasıl anlaşılır

Isı Sensörü Ne Yapar?

Isı sensörü, yakıtın sıcaklığını anlı olarak motor kontrol ünitesine gönderir. Motor kontrol ünitesi, bu bilgiyle birlikte birçok sensörden gelen verileri esas alarak, enjektörlerin püskürtme sürelerini değiştirir.

Isı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde Isı Sensörü Arızası pek çok kullanıcının başına gelmiştir. Bu arızanın belli başlı belirtileri ve nasıl anlaşıldığı vardır. Eğer ki Isı sensörü arıza yapar ise gösterge panelinde araç kullanıcısına arıza lambası yanacaktır. Isı Sensörü arızalı olduğu durumlarda motor durmaz ve çalışmaya devam eder. Diğer belirtiler arasında yakıt maliyeti yükselişi vardır. Eğer ki yakıt çok fazla gidiyor ise Isı Sensörü sorunu olmuş olma ihtimali yüksektir. Araç kullanırken rölantideyken veya yolda giderken durduk yere stop ediyorsa Isı Sensörü arızası var demektir.

Isı Sensörü Arızaları Ve Çözümü

Motor tekrardan elden geçirildiğinde veya daha önceden yüksek hararet sorunu yaşanılmışsa, Isı Sensörü mutlaka değiştirilmelidir. Aracınızın Isı Sensörü yanlış ölçüm yapıyorsa, rayatör fanının devreye girmesini engelleyebilir. Bu engellemeden dolayı aşırı arızalar arkasından gelebilir. Motor hararet yapabilir. Hararet yapmasından dolayı silindir kapatk contası yanması, piston- segman aşınmaları meydana gelir. Sizlere büyük masraf çıkartabilir. En sık görülen hatalardan bir tanesi de motor suyu Isı Sensörü arızası, sensör bağlantı kablolarındaki kopukluk, oksitlenme ve kir birikintisi gibi sebeplerdir.

Isı Sensörü Nerededir?

Isı sensörü genellikle silindir kapağı üzerinde yadyatörden en uzak noktaya koyulmuştur. Termostatın yakınındadır. Isı sensörünün yerini bulabilmek için motor silindir kapağının yanlarına bakmanız gerekmektedir. Dikkatli baktığınızda Metal boru şeklinde bir çıkış borusu olacaktır. Motorda dolaşıp motorun sıcaklığını üzerine alan ve ısınan su, bu su çıkışından çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Isı sensörü arızası nasıl anlaşılır (1 Yorum)

  1. Aracım sogukken kısa gaz vermelerle zor bela calısıyor aracım proton persona 415 buji. Kablolar atesleme sıstemi yeni aracım 1.5 enjeksiyonlu sadece benzinde yapıyor pompa yeni