" />

Isı müşürü arızası nasıl anlaşılır

Isı Müşürü Nedir?

Müşür, dilimizde sensör, algılayıcı ve gösterge kelime anlamlarına denk gelmektedir. Isı Müşürünün bir diğer adı ise hararet müşürüdür. Görevi ise motoradaki suyun sıcaklığını sürücünün gördüğü hararet göstergesine iletmek. Kısaca hareket müşürü gösterge paneline ısının ne kadar derecede olduğunu gönderir. Hararet göstergesi hiç yükselmiyorsa sürekli en düşükteyse veyahut hep en yüksekte kalıyor hiç aşağı inmiyorsa sürücünün dikkatli olması gerekir ve tamirciye kontrol amaçlı götürmek gerekir. Kontrol ettirmenizin sebebi ise hararet müşüründe bir sıkıntı yoksa eğer ısının normal derecelerde olması gerekir. Eğer sürücü kontrolündeki aracın hararet müşürü bozulmuşsa gösterge gerçeği söylemiyor demektir. Araç hararet müşür arızası yaşarsa araç stop eder.

Isı Müşürü Arızası Ve Belirtileri

Eğer aracınızda ısı müşürü arızası olduysa aracınızın yakıt tüketimi çok aşırı fazla olur. Bir diğer belirti ise sürücü kontrolündeki aracın motor arıza lambasının yanmasıdır. Sürücü emrindeki aracın ısı müşürü arızası ile birlikte sürekli zengin karışımla çalışmasından dolayı katalitik konvertör arızası olabilir. Sürücü emrindeki aracın rölantideyken stop etmesi veya yolda giderken stop etmesi.

Isı Müşürü Arızası Ve Nasıl Anlaşılır

Eğer aracınızın hararet müşürü arızalandı ise, araç elektronik kontrol ünitesi radyatör fanını çalıştırır. Bu durumdan kullanıcılar için çıkan sonuç ise eğer ki radyatör fanı kendiliğinden çalışıyor ise hararet müşürünün bozulmuş olma ihtimali çok yüksektir.

Isı Müşürü Arızası Neden Olur

Isı müşürü arızası en çok rastlanan arızalara göre sensör bağlantı kablolarındaki kopukluk, sensör soketindeki temassızlık, oksitlenme, kir, pas ve çamur gibi birikintilerdir.

Isı Müşürü Nerededir?

Sürücülerin çoğu bunu merak etmektedir. Genelde silindir kapağı üzerinde radyatörden en uzak noktaya yerleştirilmiştir. Termostatın yakınında bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Isı müşürü arızası nasıl anlaşılır (1 Yorum)

  1. merhaba benim aracım nissan premera 2000 motor 2000 model otomatik vites. aracım hararet yapıyor ama hararet göstergesi tam ortaya yaklaşıyor orda duruyor. eskiden tam ortaya gelirse dururdu ve hiç hararet yapmazdı fanlar bile çalışmazdı. ben 5 veya 6 tamirciye gittim herbiri bir parçayı değiştirdiler ben hararet müşüründen olabilirmi dememe rağmen bütün tamirciler hayır onla ilgisi yok dediler ve radyator , devirdaim pompası termostad kelebek kapağı en son contayı silindir kapağı sibob takımı milleri radyator kapağı vs vs değiştirdiler. ama aracımda hararet sorunu yine aynı hiç değişmedi 4 veya 5 km gittimi hararet yapıyor vites takılı kalıyor. sorun nedir bi çözümü varmı. bilgilendirirseniz sevinirim… NOT: bu arada tamirciler şanzumandan sorun vardır hararet yok dediler (ama radyatore bağlanan hortomlar taş gibi sert) şanzımancıya git dediler daha öncedende gitmiştim hararetten demişlerdi bende yine otomatik şanzımancıya gittim. bu da aynısını söyledi bu araba şuan harart yapmış motor suyu sıcak olduğundan şanzımanıda motor suyuyla soğuttuğu için şanzıman kendini korumaya alıyor vitesi takılı bırakıyor dedi.