" />

İmmobilizer Nedir, Ne İşe Yarar?

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda  immobilizer sistemi nedir, immobilizer neye yarar, immobilizerde neye dikkat edilmeli, immobilizer sisteminin iptali konularına cevap vermeye  çalışacağız.

İmmobilizer nedir sorusuna özetle, araçlarda güvenlik maksadıyla geliştirilmiş bir teknoloji diyebiliriz. İmmobilizer aslında araçların kontak tanıma sistemidirİmmobilizer anahtarı olan bir araçta düz kontak yapılma şansı yoktur ve bu donanıma sahip olan araçların çalınması zordur. İmmobilizer sisteminin küçük bir devresi kontak anahtarında (bulunur ve kontak anahtarının aslı kontağa takılmadığı müddetçe aracı çalıştırmak mümkün değildir. Anahtarı kopyalasanız dahi kontağı açmaktan öteye gitmeyecektir ve araba çalışmayacaktır.

İmmobilizer Sistemini İptal Etmek Mümkün Mü?

Evet, İmmobilizer sistemini bazı durumlarda iptal etmek mümkündür. Bazı marka/model araçlarda immobilizer, aracın ateşleme tertibatını kilitlerken bazı marka/modellerde ise yakıt hattını kilitlemektedir. Dolaylı olarak bu kilitlerin kırılması ile aracı çalıştırmak mümkündür fakat bu bir hayli zaman alan bir işlemdir. Piyasadaki birçok aracın immobilizer çipi, araç anahtarının plastik olan gövdesinde bulunur. Bir uyarı mahiyetinde şunu söyleyebiliriz ki bu anahtarlara karşı hassas olunmalıdır. Oto anahtarının düşmesi sonucu immobilizer çipi plastik gövdeden çıkıp kaybolabilir. Bu durum aracınızın çalışmamasına neden olur ve bu sorunu gidermek oldukça maliyetlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın