" />

Hava akışmetre arızası nasıl anlaşılır

Araç motorlarının çok ısınmadan çalışmasına araç içerisinde konumlu bulunan hava taşıyıcıların çok büyük önemi vardır. Bu parçalardan bir tanesi hava akışmetresidir. Bu parça aracın motoruna giden havanın kütlesinin ne kadar olduğunu aracın beynine bildirme görevini yerine getirir. Akışmetre ya da debimetre olarak isimlendirilir. Bununla birlikte ustalar arasında havanın akışını ölçen sistem ya da MAF sensörü olarak da bilinmektedir.

Bu parça neredeyse hava ile çalışan tüm araçlarda bulunmaktadır. Bulunduğu nokta emme manifoldunun hemen içindedir. Küçük bir bağlantı soketi ile EKÜ sistemine bağlanır. Genelde benzinli motor ile çalışan araçlarda kullanıldığı gibi yeni üretilen dizel araçlarda kullanımı tercih edilmektedir. Bazı araçlarda bu sistem bulunmaz. Onun için motora giren havanın hesaplanması için emiş havası sıcaklık sensörü sıcaklık bilgisi ve emme manifoldu basınç sensöründen alınan hava basıncı hesaplanarak bulunur.

Akışmetre arızalanırsa ne olur?

Bu parçanın ne işe yaradığını anladığınızı düşünüyoruz. Şimdi ise parçanın arızalanması durumunda araçta yaşanacaklar hakkında bilgi verelim. Eğer akışmetre arızalanırsa ilk olarak sürücü göstergesinde arıza lambası yanacaktır. Arıza lambası genelde yandığı gibi kırmızı renkte değil sarı renkte karşımıza çıkacaktır. Motor otomatik olarak arıza durumuna geçecek olsa da çalışmasına sorun olmadan devam edecektir.

Bunun nedeni ise EKU’nun son hava akışını ölçme işlemini gerçekleştiremese de hafızasında bulunan değerlere göre gerekli havayı motora yönlendirebilmesinden kaynaklanıyor. Bu da motorun çalışmasına devam etmesini sağlayacaktır.

Tabi bu şekilde çalışan araçlarda belirli bir devir ve hız geçilmeyecektir. Arızanın çıkma nedenleri arasında sigortanın çıkmış olması, sokette yaşanan temassızlık gibi sorunlar yüzünden olabilir. Soketin yerinden çıkarılıp iyice temizlendikten sonra yerine koyulması arızanın giderilmesini sağlayabilir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Hava akışmetre arızası nasıl anlaşılır (2 Yorum)

  1. Merhaba, Peugeot 307 ,1.6 hdi, akismetre neden devamli bozulur? 1 aldigim marka marelli bir müddet sonra bozuldu, 2 aldigim aracin kendi orj parcasi 1000km sonra oda lamba yakti. Buna sebep ne olabilir, bilgi verirseniz sevinirim.tesekkurler

    • Ayni sorun bende de var 2 ayda bir akismetre ariza veriyor 307 1.4 hdi bi cözüm bulduysaniz yardimci olurmusunuz