" />

Buji arızası nasıl anlaşılır

Buji nedir sorusuna birçok cevap verilir fakat en kısa cevap; patlamalı motorlarda gaz karışımını alevlendirmeye yarayan alettir. Araçlarda kaç silindir varsa bir o kadar da buji bulunur.

Buji Ne Yapar?

Bujilerin genel görevi ve genel amacı motor silindirlerine yanmak için giden hava ve benzin karışımını, yarattığı kıvılcım ile birlikte patlatarak motor içinde güç üretilmesi ve bu güç ile aracın harekete geçmesi için gerekli devri sağlamaktır.

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji arızasının anlaşılması için birçok neden vardır. Bu nedenler;

Aracın motoru doğru bir şekilde düzgün ateş almıyorsa bu durum bujilerin bozuk olduğunu gösterir. Eğer ki bujiler tamamen bitmişse araç motoru hiç hareket etmez yani çalışmaz.

Aracınızda sürekli artan bir yakıt maliyeti mi var? Bu artan maliyet bujilerin bitmesine yaklaşıldığına delalettir. Maliyet artışındaki sebep ise, motor pistonlarının içerisinde gönderilen benzin hacminin artması, gelen benzinin artması halinde bile aracın bir türlü çalıştırılamamasıdır.

Kullandığınız aracın motoru sürekli boğuluyorsa sebebi buji arızasıdır. Bu arızanın sebebi ise bujiler aracın motorunu ateşleyemez ve benzin hava karışımı motora yüklü bir şekilde gider. Bu yüklü bir şekilde gitmenin sonucunda motor boğulmaya başlar.

Bujinin Değiştirme Zamanı Nedir?

Eğer ki aracınız haddinden fazla yakıt tüketiyorsa bujinin değiştirilme zamanı gelmiş demektir. Diğer değiştirme etkenlerinden biride aracın motorunda ateşleme kaçağı olduğundadır. Eğer ki motorunuzun performansında azalma oluyorsa buji değişilmesini öneririz.

Buji Sorunları

Üzerinde Yağ Birikintisi Olduğunda bujiler sökülüp üzerine bakılmalı eğer ki yağ birikintisi varsa, motora haddinden fazla hava ve benzin karışımı giriyor ve elektroları yağlıyor demektir. Bujinin etrafını sağ sardığından dolayı kıvılcım olayı normal düzeyin çok altında gerçekleşir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın