" />

Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır

Su ile çalışan motorlarda önemli parçalardan birisi devirdaim’dir. Burası arızalandığı zaman ne olacağı nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamaya çalışacağız. Devirdaim’in Türkçe karşılığı olarak su pompası olarak kullanılmaktadır. Genelde bununla ilgili bir sorun yaşandığı ilk bozulan parça silindir kapağının üzerinde bulunan contadır.

Bunun yanması demek motor işlevsiz bir hale gelmesi demektir. O nedenle bu sorunu yaşamadan önce devirdaim arıza belirtilerini takip etmeli ve yaşanacak soruna çözüm bulmalısınız. Aksi taktirde istemediğiniz sonuçlar yaşayabilirsiniz.

Su pompası arıza belirtileri nelerdir

Bu parça bozulduğu zaman ilk belirti olarak araçta su kaçağı yaşanmaya başlar. Yani otomobiliniz devamlı olarak içinde bulunması gereken suyu muhafaza edemez. Bu da motorun aşırı ısınmasına ve arıza vermesine neden olur. Peki, bir devirdaim’in bozulduğunu tam olarak nasıl anlarız şimdi onu da incelemeye çalışalım.

Dediğimiz gibi su pompası görevini yerine getiremediğinde pompa tamamen stop eder. Ve suyun aracın motorunun içinde dolaştırma görevini yerine getiremez. Bu da çok farklı sorunlara neden olur. Bunu en basit aracın gösterge simgeleri arasında bulunan hararet göstergesinden anlayabiliriz. Bir aracın devirdaim’i bozulduysa aracın hararet çubuğu sürekli olarak yükselme gösterecektir.

İlk yapmanız gereken bir usta yanına gitmeden aracın suyunu kontrol etmek ve eksiklik varsa tamamlamaktır. Eğer kaçağın nereden olduğunu görebiliyorsanız onu bir şeyle kapatmakta geçici bir çözümdür. Bu sorunu ciddiye almalısınız. Aksi taktirde yukarıda dediğimiz gibi silindir contasının yanmasına neden olur. Bu da daha çok masraf oluşmasına neden olacak sonuçlar doğurur. Aracınızın hararet yaptığını fark ettiğiniz hemen motoru stop edin. Ancak radyatör kapağını hemen açmayın, çünkü içeride bulunan suyun derecesi çok yükseldiği için elinizin yanmasına ve yüzünüze su atmasına neden olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın