" />

Darbe Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda yeni nesil arabalardaki darbe sensörü nedir, darbe sensörü ne işe yarar ve önemi nedir, arabalarda/araçlarda darbe sensörü nerededir sorularına cevap vermeye  çalışacağız.

Darbe sensörü dediğimiz aksam, yeni nesil araçların hemen hemen hepsinde bulunur. Bazı kullanıcıların şok şalteri olarak da bildiği darbe sensörü neye yarar, önemli bir parça mıdır?

Yeni nesil arabalarda bulunan darbe sensörü çok önemli bir parçadır. Misal bir trafik kazası geçirdiniz ve arabanız ağır hasar aldı(hiç olmaması temennisiyle). Darbe almış aracınızın yakıt kaçırma ihtimali bir hayli yüksektir. İşte bu noktada darbe sensörü, arabanın kaza yapması esnasında motora gelen yakıtı ve/veya araçtaki ateşleme sistemini keserek darbe anında olası yanma ve patlama durumlarını önlemeye yardımcı olur.

Darbe sensörünün herhangi bir kaza olmadan da devreye girdiği durumlar olabilir. Örneğin aracınızla seyir halindeyken sert bir çukura girmeniz, araç üzerinde darbe etkisi yaratabilir. Haliyle darbe sensörü devreye girebilir ve bu durum yolda kalmanıza sebep olabilir. Bunun çözümü ise basit, darbe sensörü devre dışı bırakılmalıdır.

darbe sensoruPeki darbe sensörü nerdedir? Genel itibariyle aracınızın aküsünün sağında veya solunda özellikle dikkat çekmesi için kırmızı renkte yapılmış bir buton olacaktır. Darbe sensörü butonuna kuvvetlice basmanız durumunda sensör devre dışı kalacaktır. Tabi darbe sensörü nerdedir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Araba markalarına göre darbe sensörünün yeri değişkenlik göstermektedir. Yukarıda verdiğimiz örnek daha çok renault otomobil grupları ve Fransız otomobil grupları için geçerlidir. Alman grubu otomobillerde ise darbe sensörünün yeri, akünün eksi kutbunda patlayan fişek  şeklindedir. Şunu da bilmeniz gerekir ki Alman grubu otomobillerde darbe sensörüne araç kullanıcısı olarak müdahale şansınız yoktur. Zaten Alman grubu bir araçta bu tarz bir sıkıntıyla kolay kolay karşılaşmazsınız.

Sonuç itibariyle verdiğimiz örnekler kapsamında aracınızın durması durumunda aklınıza aracın arızalandığı ihtimalini getirmeyin. Darbe sensörünün özelliği nedeniyle aracınızın çalışması engellenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Darbe Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar? (2 Yorum)

  1. Bmw için d. Sensörü devreye girdiğinde ne yapmak gerekir bilgisayara mi baglamaliyiz yada takviye felanmi