Cadillac nerenin arabası

1843 yılında Vermont’ta doğan Henry Martin Leland 1980 yılında ailesi ile birlikte Detroit’e taşındı. Ünlü ve zengin bir keresteci olan Robert Faulconer ve bir makine tasarımcısı olan Charles H.Norton’u yanına alarak Leland, Faulconerand Norton şirketini kurdular. 1894 yılında norton krank mili üretimi yapmak için kendini şirketini kurarak ortaklıktan ayrıldı. LelandAndFaulconer firması ise fren üretimine başlayarak bu konu üzerinde kendini geliştirdi. 1896’da şirketleri deniz taşıtları ve buhar makineleri için benzin motorları üretmeye başladı.

Haziran 1901 yılında Leland, Old Motor Works şirketi ile Oldsmobile’ler için motor geliştirip üretmek için anlaşma sağladı. Yeni kullanılacak motorlar için beygir gücünü %23 arttırmayı başararak büyük bir ilgi topladı. Fakat şirket yöneticileri tarafından bu icat türlü sebeplerden dolayı işleme konulmadı ve Henry Leland bunun üzerine bir yıl sonra Henry Ford ile birlikte çalışmaya başladı.

1902 yılında Ford Otomobilin finansal yatırımcılarından olan William Murphy, Lemuel W. Bowen, Leland için danışmanlık tekliflerini sundular. Ford’un yarış arabaları tasarlaması nedeni ile hayal kırıklığına uğrayan iki büyük yatırımcı Leland’ın danışmanlığında şirket hisselerini satmak istemişlerdi. Leland ise reddedilen iki motorunu göstererek yatırımcının piyasa dışına çıkamamaları konusunda ikna etti. Böylece Ford’dan ayrılan yatırımcılar ile birlikte CadillacAutomobileCompany kurulmuştu oldu. Şirket isminde 18.yy başlarında Detrod’i ilk keşfeden meşhur kaşifMotheCadillac’tan esinlenilmiştir. Firmanın ilk başkanlık görevini C.A Black yapmıştır.

17 ocak 1902 tarihinde ilk Cadillac tamamlandı. Bu otomobilin ilk sürüşünü ise ilerleyen zamanlarda BrushRunabout’u tasarlayacak olan 23 yaşlarında ki Alanson P. Brush gerçekleştirmiştir. Yeni yılın ilk ayında New York Otomobil Fuarında halka sunulan Cadillac o haftanın yarısında 2286 adet otomobil satmış ve bu yüzden satışlarını kapatmak durumunda kalmıştır.

Cadillac 1904 sonrasında ürettiği tüm tek silindir ve çift ön makaslı modellerde ‘’MODEL A’’ kullanmıştır. Bu modeli en çok satılan araba yapan temel faktörlerden biri ise zerafetiydi. Halk arasında güvenli sürüşü, rahat olması, ucuzluğu ve üstün bir çekiş, tırmanma başarısı ile iyi bir izlenim bırakan Cadillac reklamlarında ise tren vagonlarını çekme, binaların merdivenlerinden çıkma gibi temalar kullanarak her kesimin beğenisini kazanarak otomobil tarihinde kendini sıkı ve önemli bir yer bulmuştur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın