" />

Araçlarda Klima Arızaları, Nedenleri ve Çözümleri

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda araçlardaki klima arızaları, arabalarda klima arızası nedenleri ve çözümlerine ilişkin konularda bilgi vermeye  çalışacağız.

Aracına ait klimanın verimli ve kaliteli bir şekilde çalışmadığını düşünüyor ve klima soğutmuyor mu diyorsunuz? Cevabınız evet ise sorunun en önemli kaynağı olarak klima sistemindeki gazı gösterebiliriz.

Özellikle bunaltıcı yaz sıcaklarında araba içerisindeki aklımıza gelen ilk şey klimayı çalıştırmaktır, tabi arızalı değilse… Klima soğutmuyor şikayetleri her yaz döneminde ortaya çıkıyor. Klima arızasının en önemli nedeni, kış boyunca kullanılmayan klima sistemindeki gazın yoğunlaşmasıdır. Klima gazı yoğunlaşma sonucunda özelliğini yitirebilmektedir. Bu durumda klima arızasını giderecek en etkili çözüm klima gazının değişimidir. Şu an ki şartlar itibariyle 60 TL civarı bir ücretle klima gazı değişimi yapılmaktadır.

Klima arızalarında akla gelen bir diğer neden de klima sistemindeki olası kaçak durumlarıdır. Klima sistemindeki kaçaklar gazın basınç değerini düşürüp yetersiz bir soğutma yapılmasına neden olur. Bunu anlamak için klima gazı değişiminden önce sisteme kaçak test gazı basılır ve olası kaçaklar tespit edilir. Bu işlem için genelde ek bir ücret talep edilmez.

Klima arızalarının yanı sıra klimanın hiç devreye girmemesi gibi bir sorunla da karşılaşabilirsiniz. Bunun birden fazla nedeni olabilir. Öncelikle sistemde hiç gaz olmayabilir. Bunun dışında klima müşürü(göstergesi) arızalı olabilir ki bu durum, klima sisteminde gaz yokmuş gibi algılandığından klima çalışmayabilir. Klima gazı veya klima müşürü dışında diğer elektronik problemler de klima arızalarına neden olabilir. Misal bu anlamda klima sisteminde yer alan role ve sigortadan oluşan klima arızaları da mevcuttur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Araçlarda Klima Arızaları, Nedenleri ve Çözümleri (4 Yorum)

  1. selamlar benim arabamdaki klıma arızası:klıma düğmesine basıyorum soğutma gayet güzel bir kasise girdiğim zamansoğutma ısıtmaya dönüşüyor sonra tekrar soğutmaya başlıyor arızanın elektrikle ilgili bağlantılardan kaynaklandığını düşünüyorum ne dersiniz teşekkürler…….

    • Merhabalar, muhtemelen klima rolesi veya elektrik tesisatının bağlantılarında bir problem oluşmuştur. Bağlantılarda oksitlenme ya da gevşeme oluştuğunda bu tarz kasise girişlerde oynama yapabilmektedir.

  2. selamlar benim 2008 model opel vectra arabam var kılimada bir problem yaşıyorum şöyleki Kilima çalıştığında ön panelde bulunan sağda vasolda iki adet orta bölüm iki adet panjurlu hava çıkışlarından sadece sol taraftakinden soğuk hava geliyor diğer üç tanesinden normal sıcaklıkta hava üflüyor sorunun çözümü hakkında bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

  3. Arkadaşlar 1 aylık i20 sahibiyim arabayı tanıdığım birisinden aldım araba kazalı normalde ama kaporta hasarı imiş. Sıcaklık artışı ile klima kullanma ihtiyacı doydu. Klima rölantide iken mukemmel soğutuyor ama araç dışında iken sürekli devreye girip çıkıyor gibime geldi. Yüke bindiği zaman 60 70 km hızdan sonra soğutma komple devreden çıkıyor sorun nedir bilen var mı? Ya da daha önce yaşayan?