" />

Rölanti ayarı nasıl yapılır

Araca bindiniz ve anahtarı yerleştirerek kontağı çevirerek çalışmasını sağladınız. Gaz pedalına basmadığınız andan itibaren motorun kendi halinde çalışması durumuna rölanti denilmektedir. Bunun bir ayarı vardır. Eğer rölanti ayarınız bozuksa aracınız yüksek bir devirde çalışabilir ya da gaz pedalından ayağınızı çektiğinde düşük devir nedeniyle stop edebilir. Her aracın minimum düzeyde çalışacağı bir devir sayısı vardır. Buna rölanti devri denilmektedir.

Eğer aracınızın rölanti devri yüksekse motor sistemi içerisinde daha fazla yakıt tüketilecektir. Ve silindirler gereksiz şekilde çalıştığı için yıpranma daha hızlı bir şekilde yaşanacaktır. Eğer aşırı düşük bir devirde olursa dediğimiz gibi aracınız gerekli devire ulaşamadığı için çalışmasına devem edemeyecektir.

Rölanti devri aracın gösterge kısmından görülebilir. Ayarın nasıl yapıldığını anlatmadan önce bir tavsiyede bulunmak istiyoruz. Bu ayarın kış aylarında biraz yüksek olmasını sağlamalısınız. Çünkü bu sayede soğuk olan motor daha hızlı ısınacaktır.

Rölanti ayarı nasıl yapılır

Rölanti ayarının yapılması için motor kısmında gaz telinin yakınlarında küçük bir vida vardır. Bu vidaya rölanti ayar vidası denilmektedir. Motor sesi dinlenerek bir tornavida yardımı ile gerekli ayar basit bir şekilde yapılabilir. Bunun yapılması için uzman bir motor ustası olmanız gerek yok.

Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız bir oto sanayisine giderek bu ayarın yapılmasını sağlayabilirsiniz. Vidanın altında küçük bir yay vardır. Ve ayarın gerektiği şekilde yapılmasına yardımcı olur. Buna ayrıca rölanti ayar valfi de denilmektedir.

Bu kısımda bir ayarsızlık söz konusuysa aracınız da sarsıntılar ve titremeler yaşanabilir. Ya da aracınızın devrini gösteren saatte dalgalanmalar yaşanır. Bu uzun bir süre devam ederse motor gerekli şekilde çalışamaz ve zaman içerisinde başka sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Rölanti ayarı nasıl yapılır (2 Yorum)

  1. Atiker lpg li doğan aracim 3.marsta çalışıyor. Mars basarken biraz geçiyor yag lambası sonmuyor arac calismiyor. Acaba yag pompası arızalı olabilir mi

  2. 2007 honda civic vtec var kutup başını sökmek zorunda kaldığım bi arıza yapıldı. Rölanti sorunu oldu. Aracı 3000 devirde aracın içinde başka hiçbir şey çalışmadan fan çalışana kadar gaz verilecek. Fan çalıştıktan sonra 10 dk hiç dokunulmayacak. Sonra kontak kapanacak. Bu kadar