" />

Otomatik şanzıman arızaları nelerdir

Kullanım kolaylığı nedeniyle şimdilerde çoğu kişi otomatik şanzımanlı araçları seçmektedir. Bu araçların tamire gereksinim duyulmadan uzun müddet kullanılabilmesi sürücünün otomatik şanzıman sistemini tanımasına bağlıdır.

Araçtaki her bir parçanın işlevini ve önemini bilmek araç arıza yaptığında bunun nedenini kolay kavramayı sağlar.

Bilindiği üzere vites sistemi arabanın motoru ile tekerlekleri arasında bağlantıyı kurar ve aracın hızını ayarlamaya yarar. Vites dişlisinde sorun meydana geldiği takdirde yetkili servis aranarak soruna çare aranması gerekir. Araçta bir sorun varsa ve bu sorunun otomatik şanzıman arızası olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki parçalarda bir problemin varlığını sorgulamalısınız:

Otomatik şanzıman arızası belirtileri

  • Tork vektöründe bir sıkıntı olabilir
  • Yağ pompasında bir sorun olabilir
  • Hidrolik valf gövdesinde bir sorun olabilir
  • Şanzıman muhafazasında bir problem olabilir
  • Vites kavrama gruplarında bir sıkıntı olabilir.

 

Yukarıdaki parçalarda bir aksaklık olursa otomatik şanzıman arızasından şüphelenmelisiniz. Her ne kadar otomatik şanzımanlı otomobiller, daha önceki yıllarda kullanılan düz şanzımanlı otomobillere göre daha az sorun çıkarsa da bu belirtiler otomatik şanzıman arızasını işaret eder.

Şanzıman parça değişimi nasıl yapılır ?

Bu konu özel ihtisas ister. Öncelikle sorunlu parça önceki deneyimler ve elektronik yardımcılar ile doğru tespit edilmelidir. Yeni nesil araçlarda sorun tespiti daha kolaydır. Sorunlu parça doğru tespit edilirse değişimi usta eller tarafından yapılabilir.

En çok hangi şanzıman arızaları görülüyor ?

Şanzıman, araçtaki bir dişli grubudur. Bu dişliler bir arada bulunur ve zaman zaman yağlanması gerekir. İki parçadan oluşan bir şanzıman kutusunun parçaları arsına keçe, conta benzeri bir malzeme kullanılmaktadır. Bu malzeme yağın şanzıman kutusundan sızmasını engellemek içi tasarlanmıştır. Şanzıman problemlerin birçoğu bu conta ya da keçelerin doğru zamanlarda değiştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bir diğer problem ise vites dişlileri ve senkromeçlerde meydana gelen arızalardır. Genellikle vites geçişlerinde yaşanılan problem sonucunda ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda değişimleri gerekmektedir. Otomatik şanzımanlarda ise durum biraz daha farklı olmaktadır. Otomatik şanzıman problemlerinin en bilineni tork konvertörü arızası ve şanzıman beyni problemidir. Bu tarz bir arızayla karşılaşıldığında araba çekiş anlamında zayıflayacak ya da vites geçişleri zorlaşacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın