" />

Fiat Linea ön ısıtma bujisi değişimi nasıl yapılır

Dizel motor yapı ve yakıt itibariyle benzinli bir motora göre çok farklı bir ateşleme sistemine sahiptir. Bu sistem en basit tabiri ile patlama prensibi ile çalışır ve bu şekilde motor hareketi sağlanmış olur. Burada aracın çalışmasında önemli unsurlardan biri de ön ısıtma bujileridir. Bu bujiler aracın çalışmasında son derece önemli ve işlevsel bir görev görmektedir. Araçta ilk marş yapıldığında pistonlar ve hava soğuk olduğundan motorun çalışması gerçekleşmeyecektir. Bu bakımdan ön ısıtma bujileri devreye girerek aracın çalışmasını kolaylaştırmaktadır. Genellikle bahsettiğimiz durumlar kış aylarında ve ayaz olan gecelerde geçerli olmaktadır. Hava sıcaklığının normal düzeylerde seyrettiği durumlar ise dizel motorlarda çalışma ile ilgili eğer mekanik bir arıza yoksa sorun çıkmayacaktır.

Prensip olarak baktığımız ön ısıtma bujileri motorun çalışması ve hareketi geçmesi için gerekli ısıyı üretecek şekilde enerji veren bir sisteme sahiptir. Motor çalıştırılmadan önce marş yapıldığında ısıtma bujileri 800 derecelik bir sıcaklığa çıkarak ihtiyaç duyulan enerjinin üretilmesini sağlamaktadır. Isıtma bujileri sayesinde yanma işlemi istenen ve gerçekleşmesi gereken değerlere ulaşarak aracın çalışması sağlanır. Aynı zamanda gerekli ısıya ulaşan araçta emisyon değeri ile kirli gazların çıkışı da azalmış olur.

Isıtma bujileri konum olarak silindir kapağının altında iç kısma monte edilir ve burada kızdırma odasına uzanan bir yapı ile konumlandırılır. Burada önemli olan nokta ise ısıtma bujilerinin yakıt karışım noktasının tam olarak kenar kısmında yer alacak şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Bu tip bir konumlandırma sayesinde istenen ısı tam olarak ihtiyaç duyulan yerde üretilir. Isıtma bujileri konum olarak yanma odasının tam olarak içine sokulmamalıdır. Yoksa yakıt karışımının hazırlığı ve tutuşabilir bir karışımın oluşması tehlikeye girmektedir.

Tüm dizel araçlarda bulunan araç kontrol panelinde eğer sizde ön ısıtma bujilerini kontrol ettirin ya da arızalı gibi bir ibare alıyorsanız ısıtma bujilerinizin değiştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Her zaman araç çalışmadan önce ön ısıtma bujisinin işareti olan yay benzeri işaret sönene kadar beklemeli ve aracınızı çalıştırmalısınız. Bu şekilde aracınız daha kolay çalışacak ve motor ömrünü de uzatmış olacaksınız.

Ön ısıtma bujilerinin birçok nedenle arızalandığını belirtmemizde fayda var. Kullanıma bağlı olarak, malzeme ömrüne bağlı olarak ya da kontrol panelindeki basit bir arızadan bile bir sorun olduğunu görebileceksiniz. Bunların dışında yakıt pompasındaki bir arızadan veyahut egzoz sistemindeki bir arızdan bile ön ısıtma bujileri zarar görebilmektedir. Burada önemli olan nokta aracınızda her zaman doğru yedek parça ile işinin ehli bir usta ya da yetkili serviste değişimleri sağlamalısınız. Tüm dizel araçlarda olduğu gibi Fiat Linea dizel modellerde zamanla ön ısıtma bujileri zamanla eskir ve değişiminin yapılması gerekir. Genel olarak parça fiyatı 40-60 TL gibi meblalarda satılan ön ısıtma bujileri küçük ama önemli bir parça olarak dikkat edilmesi gereken bir elemandır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın