" />

DSG Şanzıman Nasıl Çalışır

Her geçen gün ilerlemekte olan otomobil sektörü beraberinde sürücülere daha keyifli bir sürüş deneyimi yaşatmak için birçok yenilikler getirmektedir. Bu keyifli sürüş deneyiminin yaşanması için geliştiriciler tarafından en çok üzerine düşülen konulardan bir tanesi şanzıman olmaktadır.

Şanzımanlar ilk olarak manuel bir şekilde ortaya çıkmıştır. Araçlarda manuel şanzımanlardan dolayı vites aralarındaki geçişler ne yazık ki uzun olduğundan ve aynı zamanda motordan alınan dönü hareketini birçok kayıp ile tekerleklere ilettiğinden dolayı birçok dezavantaja sahip olduğu görülmüştür. Bu amaçla otomatik vitesler ortaya çıkmış ve belli bir süre sonra otomatik viteslerde yetersiz kalmıştır. İşte bu durum ilerlerken Volkswagen tarafında DSG şanzıman ortaya çıkarılmıştır.

DSG Şanzıman Nedir ve Nasıl Çalışır?

Çift kavramalı çalışma prensibine sahip olan DSG, bu sayede Volkswagen araçlarında da görüldüğü gibi daha fazla güç ve daha fazla hız aktarımına olanak sağlamaktadır. DSG şanzımanı prensip olarak hidrolik ve mekanik bir teoriye dayalı olarak çalışır. Vites atım sırasının geldiğini anlayan sensörler sadece milisaniyeler içerisinde kavramalar ile iki taraftan diski sıkıştırmakta ve böylelikle vites atım işlemi gerçekleştirmektedir.

Çift kavrama ile diski hidrolik bir kuvvet ile otomatik olarak sıkıştıran kavramalar sayesinde aktarılan transmisyon oranı, hem daha az yakıt tüketimi sağlamakta hem de tork ve hız aktarımlarında da önemli gelişmelere imza atmış bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın