" />

Dolu hasarı aracın değerini ne kadar düşürür ?

Haberlerde çok kez rastlamışsınızdır, hava tahmin raporlarında “sağanak yağış” derse bazı araç sahipleri sokağa park ettikleri araçların üzerlerini halı, kilim ve branda gibi şeylerle örtmeye çalışırlar.

Bu çaba boşuna değildir, dolu hasarı araç değerini düşüren bir şeydir. Eğer dolu hasarından koruma imkanı var ise komik duruma düşme pahasına bu yapılmalıdır.

Dolu hasarı aracın değerini ne kadar düşürür ?

Bu konuda iki kriter önemlidir;

  • Birincisi, aracın marka ve modeli.
  • İkincisi ise dolu hasarının şiddeti.

Hasar aynı hasar olsa da dolu hasarı 25 senelik Renault Broadway ile 6 aylık BMW’de aynı derecede değer düşüklüğü yaratmaz.

25 senelik Renault Broadway’de güneş yanığı veya çizikler yada bunlara bağlı boya olması oldukça kuvvetli bir ihtimal olduğundan dolu hasarı isterse de çok şiddetli olsun 25 senelik Renault Broadway’in bedelinden en fazla 5-6 bin TL düşürtür.

Renault Broadway fiyatlarının takribi 50-60 bin TL olduğu günümüzde bu yaklaşık %10 değer kaybı demektir.

Söz konusu yeni model bir BMW ise şiddetli dolu hasarı 100 bin TL üzerinde bir değer kaybı olacaktır. Yani şiddetli dolu hasarı BMW’de de %10 civarı değer düşüklüğü yaratacaktır.

Bu rakamlar abartılı gelebilir ama aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız hak vereceksiniz.

Dolu hasarı aracın değerini ne kadar düşürür

Dolu hasarı şiddetli değil ise yani araçta önemli derecede bir dolu hasarı yok ise değer düşüklüğü oranı araç bedelinin yaklaşık %1 ila %3’ü kadardır. Yukarıdaki resimdeki gibi dolu hasarları insanın başına nadiren gelir.

Dolu hasarı nedeniyle aracı boyatmak değerini ne kadar düşürür ?

Diyelim ki dolu hasarından dolayı kevgire dönmüş bir aracınız var. Kaportayı düzelttirip tamamen pürüzsüz bir yüzey sağlamak için boyattırmak istiyorsunuz. Bu durumda aracınızdaki değer düşüklüğü ne olur ?

Aracı komple boyatmanız durumunda aracınızın değeri yaklaşık %10 ila %20 civarında düşecektir. Yani dolu hasarı gören aracınıza hiçbir şey yaptırmasanız belki boyattığınız araçtan değerli olacaktır.

Bundan şu anlamı çıkarıyoruz:

Dolu hasarı nedeniyle araç boyanmamalıdır.

Neden böyle ?

Çünkü ülkemizde boyalı araca isterse dolu hasarından boyansın -hatta siz eski resmini de gösterseniz bile- ister güneş lekesinden boyansın isterse de temizlik boyası yaptırın kötü gözle bakarlar.

Bir araç ekspertiz raporunda tamamen boyalı çıkıyorsa ve yeni model bir araç ise alıcının kafasında takla atıp perte çıkmış veya birkaç farklı araçtan parça alınmış da birleştirildikten sonra komple boyanmış senaryosu gelmektedir.

Alıcıların bunu düşünmesi normaldir. Çünkü bunu yapanların sayısı dolu hasarından araç boyatanlardan fazladır.

Araçtaki dolu hasarını gösteren resim bile boyanan negatif imajına engel olamayacaktır. Çünkü alıcılar bu durumda şu şekilde düşünecektir:

Demek ki sadece boyasız göçük düzeltme ile düzeltilemeyecek derecede bir hasar oluşmuş.

Şiddetli dolu hasarı nedeniyle kaportanın neredeyse her kısmına işlem uygulanması gerekecek olup bir kere çekiçlenen yer daha sonra yine hasar alırsa bu sefer boyasız göçük düzeltme işlemi aynı derecede başarılı olmayacaktır.

Dolu hasarını sigorta karşılar mı ?

Dolu hasarını trafik sigortası karşılamaz ama kasko teminatında dolu hasarı var ise kaskodan ödenir. Kaskodan araç yaptırılırsa tramer kaydında “dolu hasarı” olarak görünecektir.

Dolu hasarı nasıl düzeltilir ?

Dolu hasarı boyasız göçük düzeltme işlemi ile %100’e yakın başarı ile düzeltilebilmektedir.

İLGİLİ YAZILAR:

Boyasız göçük düzeltme ekspertizde çıkar mı ?

Boyasız göçük düzeltme araç değer kaybı nedir ?

Dolu hasarı aracın değerini ne kadar düşürür ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın