" />

Boyasız göçük düzeltme araç değer kaybı nedir ?

Aracı bir yere dokundurdunuz veya fren zamanlamasını ayarlayamayan birisi hafifçe aracınıza vurdu. Uzaktan bakıldığında hemen fark edilmeyen fakat yakından bakınca göze çarpan bir vuruk olduğunu gördünüz.

Hafif göçük ve ezikler, boyasız göçük düzeltme işlemi ile hiç tramer kaydına yansımadan kaskoyu bozmadan halledilebilmektedir.

Boya olmayacağı için “boyalı parça” sıkıntısı da olmayacaktır. Bazen boyasız göçük düzeltme işlemi ile göçük %100 başarı ile düzeltilebilmekte, ne dokununca ne de görsel olarak parçanın işlem gördüğü anlaşılmamaktadır.

Fakat bu durum boyasız göçük düzeltme işlemi uygulanan aracın değer kaybetmediği anlamına gelmez. Çok başarılı bir işlem olsa ve parça yeni gibi dursa da ortada bir değer kaybı vardır.

Bu değer kaybı meselesi, daha çok bir aracın diğerine dokundurması sonrası araç sahiplerinin tartışması esnasında ele alınır.

Klasik senaryo şu şekildedir:

A aracı B aracına yandan veya arkadan hafifçe dokundurmuştur. A aracının sahibi “beyefendi” bir kişiliğe sahiptir ve B aracı sahibine oluşan göçük için sanayideki ustasına çekiçletmeyi teklif eder.

Kuru çekiç ile düzeltme işlemi ile boyaya gerek kalmadan göçük düzeltilmekte, işlem sonrasında parçanın işlem gördüğü gözle anlaşılmamaktadır. Bu çözüm ile hem kasko bozulmayacak, hem tramer kaydına girmeyecek hem de polis çağırmayacak, herkes işine gücüne bakacaktır.

B aracı sahibi ise boyasız göçük düzeltme işleminin oluşan vuruğu düzeltse de araçta ekstradan değer kaybı oluşturduğunu savunarak ekstra para istemektedir.

Bu durumda kim haklıdır ?

  • A aracının sahibi diyor ki “sadece boyasız göçük düzeltme masrafını karşılarım.” (Dua et karşılıyorum, beğenmezsen o da yok)
  • B aracının sahibi diyor ki “ oluşan göçüğü sadece tamir ettirmek yeterli değil, aracımda ayrıca değer kaybı da oluştu”

Bu durumda B aracının sahibi haklıdır. Çünkü oluşan göçüğün tamir edilmesi araçta değer kaybı yaşanmasını önlemez. Bununla birlikte A aracının en azından tamir ile ilgili bir çözüm yolu önermesi de değerlidir. Çünkü böyle bir durumda cebinden para çıkacağını anlayan bazıları çamura yatar, tartışır, kavga çıkarır. Oluşan tamir masrafından bile kaçabilirler.

Boyasız göçük düzeltme araç değer kaybı nedir ?

Boyasız göçük düzeltme işleminin araçta değer kaybı yaşatmasının somut delili ekspertiz raporunda %90 olarak bunun ortaya çıkmasıdır.

Ekspertiz raporlarında yer alan her negatif durum elbette araç değerine yansıyacaktır.

Bkz. Eksper kçbd ne demek ?

Burada önemli olan boyasız göçük düzeltme işleminin araca ne kadar değer düşüklüğü yarattığıdır.

Diyelim ki göçüğe neden olan kişi boyasız göçük düzeltme masrafını üstlendi, ayrıca ne kadar ödemesi gereken para nedir ?

Boyasız göçük düzeltme işlemi uygulanan parça eski formuna dönse de üzerinde bir işlem uygulandığı için eskisi ile aynı değildir. Diyelim ki aynı yere daha sonradan yine aynı şiddetle bir temas olursa ilkinden daha fazla hasar olacaktır.

İkinci kez aynı yerden göçük olursa bu sefer boyasız göçük düzeltme işlemi ilkinki kadar başarılı olmayabilir veya tamamen başarısız olabilir.

Boyasız göçük düzeltme işleminden sonra araçtaki değer kaybı işlemin büyüklüğüne göre binde 1 ila binde 10 civarındadır. Yani 100 bin liralık bir araçta 100 TL ila 1000 TL arası bir ekstra değer kaybı yaratır.

İLGİLİ YAZILAR:

Boyasız göçük düzeltme ekspertizde çıkar mı ?

Boyasız göçük düzeltme araç değer kaybı nedir ?

Dolu hasarı aracın değerini ne kadar düşürür ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın