" />

Akü Takviye Nasıl Yapılır?

Kişiler çeşitli nedenlere bağlı olarak yolda kalma sorunu yaşayabilirler. Bazen lastik patlaması, bazen bir kaza bazen de aracın aküsünün bitmesi yolda kalmanın en büyük nedenlerinden biridir. Akü problemleri ise araç sahiplerini en çok korkutan durumlardan biridir. Akü takviye nasıl yapılır konusu ise birçok araç sahibi tarafından cevabı merak edilen konulardan biridir.

Aküler, bir araçta elektrik enerjisini kimyasal enerji şeklinde depolayan ve sonra bunu ihtiyaç duyulduğunda elektrik enerjisi olarak araçlara yükleme yapan cihazlardır. Bu cihazların en önemli görevi marş motoruna elektrik akımı göndermektir.

Bir aracın aküsü bitmiş ise öncelikle bu işin nasıl yapıldığını detaylı olarak bilmek gerekiyor. Akü takviye kablosu kaç amper olmalı ve daha birçok konuda bilgi sahibi olmak işin daha kusursuz şekilde yapılmasında son derece önemli bir konudur.

Akü Takviyesi Nedir?

Araçlar çalışmadığı anlarda çok sık karşılaşılan durum genelde aküden kaynaklı sorunlardır. Akünün bitmesi durumunda bir aracı çalıştırmak her zaman mümkün olmaz. Böyle anlarda araç sahipleri çok da çaresiz değildir. Çünkü akü takviyesi adı verilen işlem ile bir aracın çalıştırılması sağlanabilir. Akü takviyesi işlemi, araçların aküleri boşaldığı anlarda en acil ve vahim durumlarda gerçekleştirilen bir işlemdir.

akü takviye

Genelde yolda kalan araçlara bu işlemler uygulanır ve aracın çalıştırılarak yola devam etmesi sağlanır. Akü takviyesinin en birincil amacı ise başka bir araçtan akü takviye kabloları kullanarak enerji gönderilmesi işlemini yapmaktır. Bu şekilde araçlar ihtiyaç duydukları enerjiyi alarak çalışır ve kişiler yola devam etme şansı bulabilir.

Akü Takviyesi Kablosu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akü takviye yapacak kişilerin öncelikle kullanılacak malzemelerin neler olduğunu bilmesi gerekir. Bu işlemin yapılabilmesi için akü takviye kablosuna ihtiyaç vardır. Araç kullanıcıları genelde araçlarının aküleri bittiğinde herhangi bir takviye kablo ile araçlarını şarj etmeye uğraşırlar. Fakat yanlış bir durumdur. Çünkü takviye kablolarının öncelikle aracın türüne uygun olması gerekir. Akü takviye nasıl yapılır sorusu kadar bu takviye işlemi yapılırken ne tür kablo kullanılması gerektiği üzerinde de durmak gerekir. Akü takviye işlemi yapılacağı zaman uygun kablo seçimi şu şekilde olmalıdır:

  • Motorsiklet

Bu araçların takviyesi sırasında 300-600 amper gücünde takviye kabloları yeterli oluyor. Fakat daha yüksek motor gücünde tasarlanmış olan motorlarda bu kabloların biraz daha yüksek standartlarda olanları tercih edilebilir.

  • Otomobil

Otomobil akü sorunları en bilinen sorunlardır ve bu araçların akü takviyesi sırasında kullanılacak olan akü kablosu 700- 1200 amper olması yeterlidir.

  • Kamyonetler

Hafif ticari araç sınıfında görülen ve otomobillerden biraz daha ağır araçlar olan kamyonetlerin akü takviyesi için 1200 amper takviye kablolar yeteri kadar işlev görecektir.

  • Otobüs ve Kamyonlar

Büyük araç sınıfına giren otobüs ve kamyonlar için ise 1200- 1400 amper gücünde takviye kabloları tercih edilir.

Bu kabloların kullanım amacı ise bir aküden alınan enerjiyi diğer aküye aktarmaktır. Bu nedenle akü takviye kablosu seçiminde amper değeri kadar iletkenlik ve kalitede dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Akü Takviyesi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araçların aküleri boşaldığında ya da yeterli gelmediğinde akü kablolarını kullanarak gerekli enerjiyi sağlayabilirsiniz. Bu aşamada akü takviye nasıl bağlanır sorusunun yanıtı son derece önemlidir. Çünkü yanlış bir akü kablosu seçimi ya da bağlama işlemi aküde daha da büyük problemler ortaya çıkarabilir.

Bir aküden bir başka aküye bağlantı kurarken akünün aynı amper değerinde olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Bu esnada aracın motorunun ya da herhangi kısmının elektrik harcama durumu olabilecek her türlü kısım kapatılmalıdır.

Sonra kabloların kırımızı uçlarının boşalan akülerin ‘+’ kutbuna, diğer ucunuzu da dolu olan akünün kutbuna takın. Kabloların siyah olan kısımlarını ise dolu akünün üzerinde bulunan ‘ –‘ kutba takın ve diğer ucu da aküsü boş olan aracın kaportasında metal olan bir yere bağlayın.

Bu sırada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise kabloların araç içinde bulunan egzos kısımlar ya da pervane gibi hareketli aparatlara ya da sıcak alanlara temas etmemesine büyük özen gösterilmelidir.

Son işlem olarak ise bağlantı kablolarının işlemi tamamlanmış ise önce aküsü dolu olan araç çalıştırılır. Daha sonra ise aküsü boş olan araç çalıştırılır. Araçlar çalışıp gereken işlemler tamamlandıktan sonra kabloları ilk olarak boş akülü araçtan sonra da diğerinden çıkarabilirsiniz.

Araç akü takviye nasıl yapılır cevabına bakıldığında işlem zor gibi görünmese de bu işlem için ince detaylar olduğu unutulmamalıdır. Yolda kalan araçlara yol yardım firmaları en iyi şekilde akü takviyesi işlemini gerçekleştiriyor ve bu sorunun profesyonelce çözülmesinde destek veriyorlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın