" />

Plakadan borç sorgulama nasıl yapılır

Sadece plaka ile borç sorgulama nasıl yapılır merak edenler var. Önceki yıllarda başka bilgi istemeden sadece plaka bilgilerini verince borç sorgulaması yapılabiliyordu. Sistemin bu kolaylığını fırsat bilen dolandırıcıların bu yolla insanların özel bilgilerini ve borçlarını öğrenip telefonla dolandırıcılığa kalkışması nedeniyle şimdilerde sorgulamada TC kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri de istenmektedir.

Plakadan borç sorgulama nasıl yapılır ?

Bunun için öncelikle “E-devlet” sistemine yani turkiye.gov.tr internet sitesine kendi şifreniz ile girmeniz gerekiyor. E-devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesine gidip 1 TL ödeyerek şifrenize ulaşabilirsiniz. Daha sonra bu şifreyi değiştirmeniz iyi olacaktır.

Plakadan borç sorgulama aşamaları şu şekildedir:

https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayınız

E- Hizmetler e tıklayınız

Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinin altında bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”  sekmesine tıklayınız.

Son 1 yıl içinde kesilen cezalar görüntülenir. Cezanın detaylarına ulaşmak için “detay” sekmesine tıklamanız yeterli olur.

Plakadan borç sorgulama Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden de yapılabilmektedir. Oradan sorgulamak için https://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx linkine giriniz.

Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Kutucuklara isim, soyisim, doğum yılı ve TC Kimlik numaranızı girerek “Doğrula” ya basarak plakadan borç sorgulama yapabilirsiniz.

 

Trafik cezası nasıl ödenir ?

Trafik cezası ödemenin kolay iki yolu bulunmaktadır. Birincisi Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ödemek, diğeri ise PTT şubesinden ödemek.

Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi (http://www.gib.gov.tr/) ne girdikten sonra ana sayfadaki “Hızlı Erişim” başlığı altında bulunan “Borç Sorgulama ve Ödeme” butonuna basınız.

Karşınıza şu sayfa gelecektir.MTV ve TRAFİK PARA CEZASI ÖDEME butonuna basınız.

Karşınıza şu sayfa çıkacaktır. Sayfadaki açıklamaları okuyup kutucukları doldurmak suretiyle sorgulama yapabilir ve ardından ödemenizi kredi kartıyla tek çekim olarak ödemenizi yapabilirsiniz. Sistem 02 ile 22 saatleri arasında çalışmaktadır.

Trafik cezası bankamatikten ödenir mi

Bazı bankaların internet bankacılığı sisteminden trafik cezası ödenebilmektedir fakat bankamatikten ödeme yolu bulunmemektadır.

Önemli bir not:

Cezanızı ilk 15 günde öderseniz %25 indirim olur, geç öderseniz %5 cezası olur.

Önemli bir bilgi:

Medyada başkasının cezasının bir başkasının plakasına yazılması, insanlara geçmediği köprü için kaçak geçiş cezası veya bulunmadığı şehirden park cezası yazılması gibi haberler çıkması nedeniyle vatandaşlarımızda “artık plakaya ceza yazma devri biter” gibi bir izlenim oluşsa da böyle bir şey söz konusu değildir. Hala plakaya ceza yazma işlemi devam etmektedir.

Araç sahiplerinin borç sorgulama sistemine sık sık girerek kendi plakalarına sehven ceza gelmiş mi detay sorgulaması yaparak gerekli hallerde itiraz etmesi gerekmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın