" />

Kızdırma bujisi ömrü ne kadardır

Kızdırma bujisi araçların çalışmasında oldukça önemli ve hayati öneme sahip parçalardan biridir. Aracın kontağını çevirdiğinizde ilk ateşlemeyi sağlayan ve motorun çalışmasını sağlayan önemli bir görevi vardır. Özellikle soğuk havalarda aracınızın tek seferde ve düzgün bir şekilde ateşlenerek çalışması kızdırma bujisi ile sağlanmış olur.

Kızdırma bujisi prensip olarak dizel motorlarda çok yüksek ısılara çıkarak yakıtın ateşlenmesini ve bu şekilde motorun çalışmasını sağlayan bir görev ile çalışmaktadır. Ortalama olarak bir ısıtma bujisi 800-900 derecelik ısılara çıkmaktadır. Bu yüksek sıcaklıklar dizel yakıtın benzin gibi ateşlenmesi ile değil patlama ile çalışmasından dolayı gereklidir.

Motorun çalışması ve aracın yürüyebilmesi için gerekli sıcaklığa ulaşılması gerekmektedir. Bu bakımdan güvenli bir çalışma prensibi için kızdırma bujilerine ihtiyaç vardır. Kızdırma bujisinin en iyi benzetileceği örnek evlerimizde bulunan su ısıtıcısı gibidir. Kızdırma bujileri elektrik enerjisi ile hızla ve yüksek derecelere çıkarak ısınır ve gelen yakıtın kendiliğinden tutuşması sağlanır.

Geçmiş dönemlere baktığımızda dizel araçların çalışma süreleri ve ortam sıcaklığı ciddi manada bir etki yapmaktaydı. 60’lı yıllardaki dizel araçlarda kızdırma bujisi gibi önemli bir parçanın bulunmayışı motorun soğuk havalarda dakikalarca marşa basılması ile çalışmasına neden oluyordu. 80’li yıllara geldiğimizde motor teknolojisindeki ilerlemeler ışığında dizel motorların çalışma süreleri 3 saniye gibi bir süreye inmişti.

Günümüze baktığımızda ise dizel motorların benzinli motorlar ile benzer bir çalışma süresine sahip olduğunu görebiliyoruz. Saniyeler artık kaybolmuş ve daha seri çalışan motorlar hayatımıza girmişti. Fakat hala bazı soğuk bölgelerde ön kızdırma yöntemiyle bazı araçların çalıştığını görebiliyoruz.

Gelelim kızdırma bujisinin ömrüne. Kızdırma bujileri her çalıştırmada çok yüksek sıcaklıklara çıktığından dolayı zamanla aşınabilen ve işlevini yitirebilen bir parçadır. Dizel motorlu aracınızda kontağı çevirdiğinizde kızdırma bujisi ışığının sönmesini bekleyerek aracınızı çalıştırmanızda fayda var. Bu şekilde kızdırma bujinizin ömrünü uzatmış olacaksınız.

Kızdırma bujisi ömrü ne kadardır

Kızdırma bujileri genel olarak zayıf akü nedeniyle uzun süreli marş yapmada, kızdırma bujisi ışığının sönmeden aracın çalıştırılmasıyla ve uzun süreli marşa basmayla bozulabilmektedir. Bu bakımdan gerekli kurallara uyarak ve aracın kullanma kılavuzundan yararlanarak kızdırma bujinizin ne kadar süreyle çalışacağını ve ömrünün ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Genel olarak bir kızdırma bujisi 100.000 KM kadar giden bir parçadır.

Fakat arıza veren ve bozulan kızdırma bujinizin en kısa sürede değiştirilmesi ve yerine orijinal parçanın takılarak aracınıza yerleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü kızdırma bujileri arızası sonrasında motor bloğuna kaynama yaparsa ortalama 40-50 TL’lik bir parça yüzünden 1000 TL’lere varan masraflara girebilirsiniz. Bu bakımdan kızdırma bujilerinizin ortalama ömrünü uzatmak için gerekli yönlendirmelere uymalısınız. Kızdırma bujisi arızasını anlamak içinse aracınızın gösterge panelinde yer alan yay benzeri bir gösterge devamlı yanıyor veya aralıklı yanıyorsa kızdırma bujinizin arızalandığını anlayabilirsiniz. Bu tip bir durumda en yakın yetkili ya da özel servise giderek gerekli işlemleri yaptırmanızda fayda var.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın