Kasko Sigortası Neden Önemli? Ne Zaman Yapılmalı?

Uzun adıyla Kara Taşıtları Sigortası olan KASKO, bir aracın başına gelebilecek yanma, kaza geçirme, çalınma veya çalışmaya teşebbüs edilmesi gibi riskler için oluşturan sigorta sözleşmesidir.
KASKO, Zorunlu Trafik Sigortası ile karıştırılabilmektedir. Aralarındaki en temel fark, KASKO karşı taraf için değil, sigorta yapılan aracın hasarının bir kısmını ya da tamamını karşılamaktadır. Ayrıca KASKO zorunlu değildir, araç sahibinin isteğine göre yapılmaktadır.

  • Çarpma-çarpılma
  • Yanma
  • Çalınma

 

durumları, Kara Taşıtları Sigortası’nın teminatlarındandır. Genel şartlar uygun olduğundan, bu şartlardan sadece biri, sadece ikisi ya da hepsi için poliçe oluşturabilmesi mümkündür.

KASKO’nun teminatlar dışında verdiği hizmetleri Araç Yardım ve Asistan Hizmetleri olarak ikiye ayırabiliriz.
Profesyonel yol yardım firmalarıyla çalışan sigorta şirketleri, olası bir yolda kalma durumunda konaklamadan ulaşım masraflarına, hatta yeni araç temin edilmesine kadar kapsamlı Araç Yardım Hizmeti vermektedirler.

 

Asistan Hizmetleri kapsamına ise,

  • Profesyonel sürücü hizmeti
  • Aracın çekilmesi
  • Ulaşım masrafları
  • Aracın şarampolden kurtarılması
  • Kiralık araç
  • Aracın kullanılamaması nedeni ile konaklama
  • Aracın emanet ve muhafazası

 

gibi seçenekleri ekleyebiliriz.

 

Kasko sigortası ekstra teminat primleri yatırılmadığı sürece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olacaktır. Yurt dışı için hizmet veren sigorta şirketlerinin de varlığından da söz edebiliriz. Prim borcu sigortalı tarafından sigorta şirketine belirlenen tarihten sonraki otuz gün içinde ödenmezse sigorta şirketi sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etme hakkına sahiptir. Poliçenin başlama ve bitiş süresi Türkiye saatiyle öğlen 12.00 ve bir sene sonra yine öğlen 12.00 arasındadır.

Trafik kazaları arttıkça, hasar gören araçların sayısı da artış göstermiştir. Ortaya çıkan sonuçlara göre bu hasarların maliyetleri de artmaya devam etmektedir. Bu maliyetlerden uygun bir şekilde kaçınmak, oluşabilecek herhangi bir kazada maliyeti düşünerek feraha ulaşmak için Kara Taşıtları Sigortası yapılması gereklidir.

Herhangi bir zorunluluğun olmadığı bu kasko çeşidinde, uygun primler ödeyerek güvence altına alınmak mantıklı bir seçim olacaktır. Çünkü herhangi bir kaza söz konusu olduğunda, sigorta priminden çok daha yüksek rakamlara sahip olan maliyetlerin gün yüzüne çıkması olasıdır.

Generali kasko sigortası yaptırarak sizde aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Böylece olası bir ters gitme durumunda maddi olarak zararı minimum seviyeye indirmek bütçeniz açısından faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın