" />

Check safe locking owners manual ne demek

Volkswagen grubu Polo, Passat, Skoda araçlarda görülen Check safe locking owners manual ne demek ve bu durumda ne yapmak gerekir ?

Safelock yani otomatik kilitleme denilen sistem hırsızların kilitli araca girmesini zorlaştırmak için tasarlanmıştır. Safelock sisteminin yaptığı şey aracın içinden kapıları açmayı imkansız hale gelecektir.

“Hırsızlar zaten dışarıdan geliyor, kapıyı içeriden açılamaz hale getirmek ne işe yarayacak ?” diye düşünebilirsiniz. Eski araçlardaki güvenlik tedbirleri şimdikilere göre daha azdı.

Hırsızlar kolaylıkla arabanın kapısını dışarıdan açıp içeri girebiliyorlardı. İmmobilizer sistemi gelince ve kapı emniyeti artınca bu sefer de yan camın birini kaldırım taşı ile açarak içeriden kilidi eliyle indirmek suretiyle araca girmeye başladılar.

Check safe locking owners manual

Safelock sistemi bunu önlüyor, cam kırılsa da kilidi kaldırıp kapı açılmıyor. Ancak sistemin nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını bilmeyenler mağdur olabiliyor.

Şöyle ki; araç içinde çocuğunu bırakıp yarım saatliğine işini halletmeye çıkan sürücüler otomatik kilitlemeyi etkinleştirdiği zaman çocuk içerde mahsur kalıyor. Çocuğun 3-5 dakikalığına dahi kapıyı veya camı açma seçeneği olmadığından içerde sıcaktan ve havasızlıktan bunalıyor.

Bu tür sorunlar sadece çocukların değil herkesin başına gelebilecek sorunlardır. Mesela bir gün Recep Tayyip Erdoğan da araç içinde mahsur kalmıştı ve araç camını kırmak zorunda kalmışlardı.

Safelock nasıl kullanılır ?

Aracı kumanda ile kilitlerken bir kere kilit sistemine basarsanız Safelock aktif olur kapılar içeriden açılmaz. Kilit simgesine iki kere basarsanız kapılar kilitlenir ama içeriden açılabilir. Yani aracı akşam evin önüne park ediyorsanız bir kere, eğer gün içersinde, içinde biri varken kilitliyorsanız iki kere basmanız gerekir.

Check safe locking owners manual ne demek ?

Bu ifadeyi Türkçe’ye çevirdiğinizde “Kullanma kılavuzunda otomatik kilitleme (safe locking) ile ilgili kısmı kontrol edin” (Google Translate den daha iyi çevirdiğimi düşünüyorum) manasına gelir. Aracın kullanma kılavuzuna baktığınızda da bu konuyla ilgili tatmin olacağınız bir bilgiye rastlayamayacaksınız. Kılavuzda safe lock sistemi anlatılmakla birlikte Check safe locking owners manual ne demek, bu mesajı alınca ne yapmanız gerekir konusunda bir bilgiyi bulamayacaksınız.

Check safe locking owners manual şeklinde bir mesaj aldığınızda aslında bu sadece bir hatırlatmadır.  Yani sürücüye yukarıda bahsedilen araç içinde mahsur kalma gibi risklere karşı “Bu sistemi etkinleştirdin ama sonuçları hakkında bilgi sahibi misin ?” demek istemektedir. Korkulacak bir şey yoktur sadece bilgilendirme mesajıdır.

Fakat switch off engine and check coolant level şeklinde bir uyarı alırsanız bunu ciddiye almalısınız.

İlgili Yazılar:

İmmobilizer iptali nasıl yapılır ?

Volkswagen güvenli kapı kilitleme sistemi nasıl çalışır ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın